Hra o Kristovu zmrtvýchvstání, Meluzína

Text dotazu

Dobrý den, existují středověké veršované skladby (dramata):
1) Hra o Kristovu zmrtvýchvstání i o jeho oslavení (konec 14. století)
2) Meluzína (1555)

Potřeboval bych zjistit, kde najdu jejich plný text. První hra je mj. v publikaci: Výbor z české literatury od počátků po dobu Husovu, ale tam je jen její část. Text Meluzíny by možná mohl být v: Středověký mýtus o Meluzíně a rodová pověst Lucemburků.

Odpověď

Dobrý den, "Hru o Kristovu znmrtvýchvstání a jeho oslavení" naleznete na stranách 43-70 publikace Staročeské drama / K vyd. připr., úv., pozn. a slovníčkem opatř.
Josef Hrabák. -- Praha : Československý spisovatel, 1950. -- 256, [2] s. ; 8°, signatura 54 G 53842.

Text Hry o zmrtvýchvstání Krista má na svých internetových stránkách rovněž Filosofický ústav Akademie věd ČR, http://www.flu.cas.cz/Com/stcl/kristus.htm.

Pokud jde o titul "Středověký mýtus o Meluzíně a rodová pověst Lucemburků" / Martin Nejedlý. -- Vyd. 1.. -- Praha : Scriptorium, 2007. -- 503 s., [32] s. barev. obr. příl. : il., faksim. ; 24 cm, tato kniha neobsahuje text pověsti, jedná se o rozbor mýtu o Meluzíně.

Roku 1393 dokončil Jan z Arrasu na objednávku vnoučat českého krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny rozsáhlý spis o tragickém osudu krásné víly Meluzíny, mytické zakladatelky rodu Lucemburků.

Překlad této knihy má Národní knihovna ve svém fondu v několika vydáních.
Záznamy o nich si můžete prohlédnout v naskenovaných katalozích Národní knihovny, bibliografie 19. století,
http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx?katkey=050BIBL19 ,pod názvem "Kronika kratochvilná o ctné a šlechetné panně Meluzíně", (KRO-KUK),záznamy č. 88-96.

Některé z těchto publikací je možné si vypůjčit do studovny na základě průkazu čtenáře NK ČR, viz http://www.nkp.cz, záložka Služby,Pro uživatele a návštěvníky.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.11.2008 08:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu