Hozák - původ příjmení

Text dotazu

Zajímal by mě význam měho příjmení HOZÁK. Děkuji za odpověď

Odpověď

Odpovídáme na Váš dotaz zaslaný prostřednictvím služby Ptejte se knihovny.

Hoza  - z OJ Hodslav; ze stč. příd. jm. hobezný = hojný, bohatý, marnotratný; stč. hozditvedle hyzdit; z něm. A Hose = kalhoty; Hozák, Hozík, Hozda, Hozdecký (přivl. rodině), Hozdek, Hozman

Citováno z: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2. upr. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8. Sig. SVK PK: 31B6451

Příjmení z názvů surovin, řemeslných výrobků, nástrojů, mincí, oděvů ap. z němčiny: Hozák odvozeno z Hose = kalhoty

Citováno z: KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax AZ KORT, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6. Sig. SVK PK: 31A95208