holt x hold, význam slova snoubit se

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi
slovy "holt" a "hold". Mám o tom svou představu, ale rád bych se o tom
přesvědčil na základě odborného výkladu. A ještě by mne zajímalo jaký význam
nese sloveso "snoubit se". Můžete prosím u všech slov uvést větné příklady.

Odpověď

Dobrý den,
slovo hold v historickém kontextu znamenalo slavnostní vazalskou přísahu věrnosti a oddanosti panovníkovi. Používá se i přeneseně jako okázalý projev úcty nebo pocty. Ve větě jej lze použít třeba takto: Poklekl, aby vzdal hold svému panovníkovi.
Slovo holt je nespisovné, znamená prostě, zkrátka. V obecné mluvě se používá i tvar halt. Příkladem může být: Co se holt dá dělat.
Slovo snoubit se definuje slovník spisovné češtiny takto: kniž. spojovat se, slučovat se: Jednoduchost se snoubila s elegancí.

Zdroje: http://www.cotoje.cz/

Slovník nespisovné češtiny : argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov / [Jan Hugo, hlavní editor]. -- Praha
: Maxdorf, c2006. -- 413 s.

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky : [studentské vydání / zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR ; hlavní redakce Josef Filipec ... et al. ; autorský kolektiv Vlasta Červená ... et al.]. -- Vyd. 4.. -- Praha : Academia, 2006. -- 647 s.