Hodnotící škála

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych našla odkazy k tomu tématu.
Kdykoliv jsi uděláte jakýkoliv test (IQ, motorický test, ...) vyjdou vám
výsledky v hodnotící škále dobrý (průměrný), výborný (nadprůměrný), atd. Mým
úkolem je vytvořit na takovouto hodnotící škálu (konkrétně u motorických
testů) interpretační fráze. Co znamená, že člověk je v dané věci dobrý,
nadprůměry, atd. Potřebuji najít něco nebo někoho, kdo takovéto škály již
"vysvětlil". Nemusí jít o obor sportu, může to být např. interpretace
výsledků IQ testů a podobně. Díky moc za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,
hodnotící škály vychází z teorie pravděpodobnosti, z Gaussovy křivky normálního rozdělní - http://cs.wikipedia.org/wiki/Norm%C3%A1ln%C3%AD_rozd%C4%9Blen%C3%AD.

Doporučujeme Vám k přečtení kapitolu Statistické metody a měření z knihy Psychologie od Rity L. Atkinson [et al.](Praha : Portál, 2003).

Další informace můžete najít pod klíčovými slovy psychometrie, statistické metody v psychologii, motorické testy, diagnostika pohybových schopností apod.

Také se můžete obrátit na Tělovýchovnou knihovnu, kde Vám mohou poradit s dalšími vhodnými informačními zdroji:
http://www.ftvs.cuni.cz/knihovna/index.htm.

Vybrané zdroje:

* BLAHUŠ, Petr. Platnost a faktorová struktura motorických testů s použitím vektorů a matic. [1. vyd.]. Praha : [s.n.], 1976. 53 s.

* FILIP, Václav. Praktický manuál psychiatrických posuzovacích stupnic. 1.
vyd. Praha : Psychiatrické centrum, 1997. 213 s.

* Metodiky hodnocení psychosenzomotorického potenciálu člověka :
http://www.hkcr.cz/download.aspx?dontparse=true&FileID=1612.

* REITEROVÁ, Eva. Psychometrie : pro studenty kombinovaného studia psychologie. 1. vyd. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta, 2005. 64 s. (Studijní texty pro distanční studium)

* REITEROVÁ, Eva,. Základy psychometrie. 2. vyd. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 117 s. : il. ISBN 978-80-244-2065-3 (brož.)