Hodnota 1 zlatý v roce 1810 před inflací 1811

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kolik byla hodnota 1 zlatého v roce 1810 (na dnešní měnu nebo co si za to mohli koupit), ještě před inflací v roce 1811, kdy se vyměňovala měla 1:5.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Informace jsme čerpali z několika textů, uvádíme ukázky např. ze vzpomínkové literatury.
Bylo to na jaře roku 1811
I pekaři přestali péci chléb za 6 a 12 krejcarů. Jenom za 24 a 48 krejcarů bochník chleba prodávali a ten za 24 krejcarů vážil jenom libru. Jak by také nebyl chléb tak drahý, když za korec žita musili platiti 60 zlatých a za korec pšenice 100 zlatých.
... že nastal »štátspangrot«, že zlatka už neplatí zlatku, ale jenom 12 krejcarů, 2 zlaté 24 krejcarů, 5 zlatých 1 zlatý, že dluhy musí se však platiti podle škály patentem ustanovené a tím vzrůstaly na částky i pateronásobné, poněvadž hodnota bankocedulí tak hrozně poklesla...
Neb kdo ještě večer měl ve své truhle 10.000 zl. dobře opatřených a zamčených, vzalo se mu druhý den ráno v 9 hodin z nich 8.000 zl. a jen se mu 2.000 zl. nechalo — a tak z jednoho zlatého vzaly se čtyři díly pryč a tu jen 12 krejcarů z něj pozůstalo:- «:
Rychtář milčický V a v á к zaznamenal ve svých Pamětech (VI., 25) zdražení všech potřeb, které se projevilo již šestý den po rozhlášení patentu: Pěkný kůň měl cenu 1.200 zl., dvouleté hříbě 300—400 zl., pár dobrých volů 2.000 zl., loket libereckého sukna prodáván byl za 26-30 zl., selský kloíbouk 20 - 25 zl., punčochy 7 - 9 zl...
Když pak již sama od sebe cena asi přes 20 zl. na sebe chápala, tož přišla taxa, jak v Praze, tak v zemi, dle které se měla dávat pšenice za 30 zl., žito 19 zl., ječmen 14 zl., oves 9 zl. «

Zdroj: TSCHORN, Rudolf. Obrázky ze zašlých dob. Praha: R. Hudec, 1924, s. 95,97,98. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:a444d866-f8d2-4f4d-93bc-b0bb456f43e0

Šajnů bylo vydáno za více než 220 mil. zlatých a jejich výměna za bankocetle v poměru jedna ku pěti se prováděla cca jeden rok.
Za bankocetli v hodnotě 5 zlatých bylo možné dostat šajn v hodnotě 1 zlatý, za bankocetli 1 zlatý se dávalo 12 krejcarů, ...
Ceny zboží v bankocetlích se snížily na dvacet procent...

Zdroj: FILIP, Vladimír. 1759-1918: papírové peníze : od Marie Terezie po Karla I. = Papiergeld : von Maria Theresia bis Karl I. Brno: Josef Filip, 2005, s. 92. ISBN 80-239-6697-9. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:3792ffc0-4088-11e7-a34b-005056827e51

V době napoleonských válek vzrůstalo množství bankocetlí v oběhu, což vedlo ke snižování jejich hodnoty. V roce 1810 bylo v oběhu 729 miliónů zlatých v bankocetlích, takže jejich kurz poklesl tak, že za 1000 zlatých v bankocetlích se dostalo 100 zlatých konvenční měny. V roce 1811 došlo ke státnímu bankrotu.
Patentem bylo vyhlášeno znehodnocení bankocetlí a jejich nahrazení vnitrostátní vídeňskou měnou, zvanou česky šajny. Hodnota bankocetlí klesla na pětinu, za 5 zlatých bankocetlí se dával 1 zlatý vídeňské měny...

Zdroj: MAREČKOVÁ, Marie. Materiály k základům pomocných věd historických. Brno: Masarykova univerzita, 1994, s. 74. ISBN 80-210-0914-4. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:af4410d2-9e90-4ba9-b744-2fa786955e2c

Dvě desetiletí válek s Francií byly spojeny nejen s vysokými náklady na armádu, ale také s válečnými reparacemi, které Rakousko muselo Francii zaplatit. Přišel rok 1810 a rakouské státní finance byly totálně vyčerpány a na pokraji bankrotu. S rostoucím objemem inflačních papírových peněz klesal jejich kurz a nedůvěra veřejnosti k nim jen rostla. Koncem roku se platilo již 1 240 zlatých v bankovkách za 100 zlatých ve stříbrných mincích. Obyvatelé doma raději schovávali mince ze stříbra a zlata a kdo mohl, kupoval nemovitosti, aby se papírových peněz zbavil, než ztratí hodnotu úplně.
Císař patent podepsal již 20. února 1811, ale vylepen byl v celé monarchii až v 6 hodin ráno 15. března, kdy Rakousko vyhlásilo státní bankrot. Patent okamžitě vzbudil paniku, protože nařizoval výměnu bankovek a mincí z obecného kovu v poměru 5:1 za výměnné papíry, takzvané šajny (Einlösungscheine), ztratily tedy 80 % ze své hodnoty!
Čerpáno z: https://www.stoplusjednicka.cz/kdyz-stat-bankrotuje-proc-byl-15-brezen-1811-pro-rakousko-cerny-den

Doporučujeme také odpověď na podobný dotaz z Archivu PSK:
https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/1-zlaty-kupni-sila