hňup

Text dotazu

co je to hňup?

Odpověď

Dobrý den,

slovo "hňup" je nejčastěji chápáno jako expresivní, citové vyjádření pro hlupáka.
Př.: My rozumnější víme, že bývá ta krása (ženská) jen vnadidlem pro hňupy.

Hňup je taktéž archaický výraz pro tresku.
Př.: Myslíte, že jsem přišel sem se sušiti jako hňup, nebo slaneček, nebo zaječí kůžka?

Taktéž bylo možné se setkat s tímto slovem ve smyslu druhu pohovky.
Př.: Sedli jsme si do starého odřeného hňupu.

Použitá literatura:

* Příruční slovník jazyka českého. Díl I. A-J. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1937, str. 898.