"Hloupý Honza" ve světových pohádkách

Text dotazu

Dobrý den,
v českých pohádkách je docela populární postavou tzv "Hloupý Honza". Myslíte, že podobného hrdinu můžeme najít i v pohádkách jiných národů?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

postava Hloupého Honzy (který však hloupý v pravém slova smyslu není) se opravdu nevyskytuje jen v českých lidových pohádkách. S podobnou postavou se můžeme setkat i v národních pohádkách našich sousedů - například Hlúpy Janko na Slovensku, který se pohybuje více v reálném světě, na rozdíl od téměř mystického Hanse (také Hans im Glück) z německých pohádek bratří Grimmů. V Maďarsku je to zase János, opět další příbuzný českého Honzy, i co se týče podobnosti jména. Paralelou Honzy v ruských nebo ukrajinských lidových pohádkách je Ivánek, přídomek "hloupý" se ale u jeho jména nevyskytuje tak často jako u českého Honzy. Podobně jako Honza má i ruský Ivánek takzvaně "pod čepicí". Pozadu nezůstávají ani další státy, například v Dánsku je to Lars, v Norsku mají zase Popeláčka a v romských pohádkách je obdobou Honzy postava Dilina. Je vidět, že tito lidoví hrdinové byli v pohádkách velice oblíbení, možná i proto, že obvykle pocházeli z chudých poměrů a vždy se svou pílí, dobrotou a v neposlední míře odvahou dokázali prosadit a nejednou získat i bohatství.

Prameny:

Kubín, Josef Štefan, 1864-1965. Kniha pohádek.  Josef Štefan Kubín ; [Il. Josef Lada].  4. vyd. Praha : Albatros, 1983. 163 s. (Z pohádky do pohádky). Pro čtenáře od 6 let.

Karnauchova, Irina Valer'janovna, 1901-1959. Krása nesmírná : Ruské lidové pohádky.  Irina Valer'janovna Karnauchova ; [Il. V. Fiala ; z rus. orig. přel. Z. Psůtková ; překladatel Zdeňka Psůtková ; ilustrátor Václav Fiala].  8. vyd. Praha : Lidové nakladatelství, 1984. 224 s. (Zvonky). Pro děti od 8 let.

Grimm, Jacob Ludwig Karl, 1785-1863, Grimm, Wilhelm Karl, 1786-1859. Nejkrásnější pohádky bratří Grimmů.  Jacob Grimm, Wilhelm Grimm ; [Il. C. Benedek, A. Hoffmannová, F. Kuhnová ; z něm. orig. přel. D. Klementová ; vypr. G. Fischerová].  1. vyd. Praha : Egmont, 1993. 139 s. ISBN 80-85817-01-2.

Navrátil, Milan, 1930-. Žerty krále Matyáše : Tři tucty kratochvilných vyprávění a pět příhod nádavkem o vladaři všech Uhrů.  Milan Navrátil ; [Il. O. Čechová].  2. rozš. vyd. Praha : Albatros, 1978. 173 s. (Z pohádky do pohádky). Pro čtenáře od 7 let.

Červenka, Jan, 1925-1991. O čertech, obrech a dobrých lidech.  Jan Červenka ; [Il. Z. Filip ; vybr. J. Červenka ; text V. Formánková, J. Servítová].  1. vyd. Praha : Svoboda, 1986. 382 s. (Členská knižnice). Vysvětlivky lidových výrazů.

Rozborem lidových pohádek a jejich hrdinů ze zabývají i tyto práce:

https://is.muni.cz/th/128428/ff_d/Disertacni_prace.txt

http://theses.cz/id/ohb7gp/65459-463545459.pdf