hledání knihy

Text dotazu

Dobrý den, dostala se mi do rukou kniha Jan Burk
:Historie židlochovických domů a jejich držitelů za léta 1609-1791 a je to
neocenitelná pomůcka.
Chci se zeptat- existuje něco obdobného např. pro Blansko a okolí, Štěpánov,
Mikulčice ...? Poradíte kde hledatpodobnou literaturu ?

Odpověď

Dobrý den,

knižní publikace je možné hledat buď v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), nebo České národní bibliografii (http://aleph.nkp.cz/cze/cnb ). Tyto databáze obsahují záznamy všech dokumentů získaných NK ČR po r. 1995, záznamy starších dokumentů jsou postupně doplňovány. Česká produkce je elektronicky zpracována téměř v úplnosti za celé 20. století. Pro vyhledávání můžete využít zejména pole Předmět, kam lze zadávat klíčová slova a různě je kombinovat pomocí logických operátorů AND, OR, NOT a pravostranně rozšiřovat pomocí znaménka "?" (např. blansk? and dom?). Podrobnější informace o možnostech vyhledávání naleznete na úvodní stránce pod vyhledávacím formulářem nebo v nápovědě.

Řada dokumentů však nemusela být vydána knižně, ale v podobě článků, příspěvků ve sbornících nebo odborných studií. Doporučovali bychom proto hledat mj. ještě ve všeobecné článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ), která obsahuje záznamy článků z denního tisku i některých odborných periodik vydaných od r. 1991.

Pro obor historie existuje oborová bibliografie Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz ), rozhraní nabízí také vyhledávání v rejstřících Českého časopisu historického. Tento zdroj by pro Vás mohl být obzvlášť užitečný. V něm jsme nalezli jediný článek týkající se Blanska, který se svým obsahem podobá Vámi uvedené publikaci:

GRUNDA, Blahomil. Blanenské náměstí a držitelé jeho usedlostí v 19. století. SbM-Blansko 2002, s. 17-27. Rés. něm. s. 27. Der Gemeindeplatz von Blansko und seine Ansässigkeitsbesitzer im 19. Jahrhundert.

Náměstí - domy městské - držba majetková - 1800-1900 - Blansko

Dále je možné využít také regionální bibliografie, které mohou odkazovat na zdroje, jiným způsobem nedohledatelné. Jihomoravský kraj bohužel nemá regionální bibliografii v elektronické podobě, nicméně existují bibliografie tištěné, které je možné dohledat např. prostřednictvím našeho elektronického katalogu. Jako příklad uvádíme:

Bibliografie okresu Blansko / Zprac. Jaromír Kubíček... [aj.] ; Fot. Aťa Skládanková. -- 1. vyd.. -- Brno : Muzejní a vlastivědná společnost : Státní vědecká knihovna ; Blansko : Okresní knihovna, 1987 (Brno : Rudé právo). 349 s. : [32] s. fot. ; 23 cm

* regionální bibliografie * retrospektivní bibliografie * Blansko (okres) - dějiny a vlastivěda - bibliografie regionální

Jihomoravský kraj v tisku ... : soupis publikací a článků. -- Brno : Státní vědecká knihovna, [1960?]-. -- sv. ; 21 cm. -- (Prameny k souběžné regionální bibliografii Čech a Moravy). 1x ročně

* Morava jižní (Česko) * Jihomoravský kraj (Česko) * regionální bibliografie

Přehled regionálních bibliografií pro jednotlivé kraje je zveřejněn na našich webových stránkách na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_clanky_bib_regionalni.htm#online .

Další informace k této problematice byste mohla získat také z archivních fondů obcí, které často obsahují např. obecní kroniky nebo jiným způsobem mapují dějiny obce. Archivní fondy je možné vyhledávat ve volně dostupné databázi na stránkách Ministerstva vnitra ČR - Archivní fondy a sbírky v České republice (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx), která obsahuje informace o obsahu fondu, jeho uložení, rozsahu a také možnostech zpřístupnění.