Hledání autora - Jaroslav Just

Text dotazu

Dobrý den, prosím o sdělení, jestli jsou v NK práce doc. Jaroslava Justa (Just 1918 - 1983), jakýkoliv článek, skripta či jiná publikace (monografie?).

Odpověď

Dobrý den,

Doc. Jaroslav Just (11.11.1908/1918-5.3.1983) byl v letech 1964-1969 děkanem pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ve své profesi se věnoval problematice přípravy učitelů základní školy.

V databázi Národní knihovny o této osobě je zmíněno jen několik záznamů, avšak s jiným rokem narození autora, a to již v roce 1908.

Pokud se skutečně jedná o tutéž osobu, nalezli jsme v databázi Národní knihovny ČR tyto záznamy:

Monografie:

.              JUST, Jaroslav. Podrobné these pedagogiky. Olomouc: Krajský pedagog. sbor, 1954. 123 s. - tento výtisk je jako jediný archivní exemplář, který je uložený v Národním konzervačním fondu v Hostivaři

.              JUST, Jaroslav. Problematika přípravy učitelů pro základní školy na pedagogických fakultách. Olomouc. - tento exemplář je při objednání dostupný pouze z naskenovaného Lístkového katalogu a měl by být dostupný

.              JUST, Jaroslav. Výchova k učitelství a vychovatelství na pedagogických školách. 1. vyd. Praha: SPN, 1959. 59 s. Učitelé o své praxi; Sv. 24. - tento exemplář je k zapůjčení prezenčně a po objednání přístupný ve Všeobecné studovně NK ČR

Odkazy k objednání:

Elektronický katalog

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000453294&local_base=NKC

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001580566&local_base=NKC

Lístkový katalog

https://retris.nkp.cz/Catalog?sigla=ABA001&catalogId=020gk2    &caseId=57&drawerId=15&recordId=57150893&bookmarkId=null&filterId=null&page=null&batchId=null&phase=null&batchUser=null

Příspěvky v periodikách:

.              JUST, Jaroslav. Josef Sedláček "O výchově dětí ke skromnosti". [O knize.] Komenský, roč. 82 (1958), č. 10, s. 632-633. - tento exemplář je k zapůjčení prezenčně a po objednání přístupný ve Všeobecné studovně NK ČR

.              JUST, Jaroslav. Pečujme více o pionýrské vedoucí. Komenský, roč. 81. (1957), č. 1 s 51-62 -tento exemplář je k zapůjčení prezenčně a po objednání přístupný ve Všeobecné studovně NK ČR

.              JUST, Jaroslav. Vesnický učitel ve veřejné práci. [Připomínky.] Komenský, roč. 79 (1955), čís. 4, str. 257 až 260. - tento exemplář je k zapůjčení prezenčně a po objednání přístupný ve Všeobecné studovně NK ČR

.              JUST, Jaroslav. Vesnický učitel - významný činitel v budování socialismu na vesnici na vesnici. Pedagogika, roč. 5 (1955) čís. 2. Str. 31-89. - tento výtisk je jako jediný archivní exemplář, který je uložený v Národním konzervačním fondu v Hostivaři

.              JUST, Jaroslav. Za Čeňkem Štěpánkem. [Nekrolog.] Komenský, roč. 82 (1958), č. 2. s. 114-115. - tento exemplář je k zapůjčení prezenčně a po objednání přístupný ve Všeobecné studovně NK ČR

Odkazy k objednání:

Periodikum Komenský

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356379&local_base=NKC

Periodikum Pedagogika

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356460&local_base=NKC

Sborníky:

.              JUST, Jaroslav. Výzkum osobnosti studenta na pedagogické fakultě. In Problémy výzkumu osobnosti vysokoškolského studenta: materiály z I. sociologického semináře, pořádaného pedagogickou fakultou University Palackého ve spolupráci se sekcí sociologie mládeže Čs. sociologické společnosti a odbočkou Čs. pedagogické společnosti v Olomouci 6. - 7. dubna 1965. Olomouc: Pedagogická fakulta University Palackého, 1965. s. 25-33. - tento exemplář je k zapůjčení prezenčně a po objednání přístupný ve Všeobecné studovně NK ČR

.              Problémy výzkumu osobnosti vysokoškolského studenta: materiály z II. sociologického semináře, poř. pedagog. fak. Univ. Palackého ve spolupr. se sekcí sociologie mládeže Čs. sociolog. společnosti a odbočkou Čs. pedagog. společnosti v Olomouci 6. - 8. dubna 1966. Olomouc: Pedagog. fak. Univ. Palackého, 1967, 332 s. - tento výtisk je jako jediný archivní exemplář, který je uložený v Konzervačním fondu v Hostivaři

.              Problémy výzkumu osobnosti vysokoškolského studenta. 1. díl. Olomouc, 1967. 441 s. - tento výtisk je jako jediný archivní exemplář, který je uložený v Konzervačním fondu v Hostivaři

.              Problémy výzkumu osobnosti vysokoškolského studenta. 2. díl. Olomouc, 1967. 257 s. - tento výtisk je jako jediný archivní exemplář, který je uložený v Konzervačním fondu v Hostivaři

.              Problémy výzkumu osobnosti vysokoškolského studenta: Materiály ze 4. sociologického semináře poř. pedagog. fak. University Palackého v Olomouci 17. - 19. dubna 1968. 1. vyd. Olomouc, 1969, 446 s.  - tento výtisk je jako jediný archivní exemplář, který je uložený v Konzervačním fondu v Hostivaři

Odkazy:

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000496142&local_base=NKC

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001580304&local_base=NKC

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000449091&local_base=NKC

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000449090&local_base=NKC

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001580301&local_base=NKC

Periodika, ve kterých je zmíněn sekundárně:

.              BENDL, Stanislav. Osobnosti ČPdS, Pedagogická orientace 4, 2005. s 83 - 95. - tento exemplář je dostupný po objednání do Všeobecné studovny NK ČR

.              KOUDELKA, Ferdinand. Česká sociologie na Palackého univerzitě v Olomouci v letech 1962-1970. Sociologický časopis, roč. 40, č. 5(2004), s. 623-630. - tento exemplář je dostupný po objednání do všeobecné studovny NK ČR

.              ŠPIČÁK, Jiljí. Jaroslav Just (1908-1983). Pedagogická orientace Roč. 2005, č. 4 (2005), s. 86-89 - tento exemplář je dostupný po objednání do Všeobecné studovny NK ČR

.              ŠPIČÁK, Jiljí. Vzpomínka na doc.PaedDr. Jaroslava Justa, CSc. (1908-1983). Pedagogická orientace, č. 3 (2008), s. 110-113. - tento exemplář je dostupný po objednání do Všeobecné studovny NK ČR - tento exemplář je dostupný po objednání do Všeobecné studovny NK ČR

Odkaz:

Pedagogická orientace

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000358347&local_base=NKC

Sociologický časopis

http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356601&local_base=NKC

Zdroje:

Katalogy NK ČR (elektronický, lístkový, digitální) Bibliografický katalog ČSR - Články v českých časopisech, vybrané roč. 1955, 1956, 1957 a 1958.

Katalog Pedagogické knihovny J. A. Komenského CIPRO, Miroslav. Slovník pedagogů. 1. vyd. Praha: M. Cipro, 2000 [i.e. 2001]. 552 s. ISBN 80-238-6334-7.

Můžeme doporučit k vlastnímu hledání všechna periodika, ze kterých jsme již uvedly příklady a jejichž další čísla jsou dobře dostupná:

Komenský: časopis pro učitele základní školy (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356379&local_base=NKC)

Pedagogika: časopis pro pedagogickou theorii a praxi (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000356460&local_base=NKC)

Můžeme také nabídnout zevrubnější výzkum bibliografie, která by zahrnovala např. prohledání v celém Bibliografickém katalogu ČSR - Články v českých časopisech), avšak i zde výběr článků prošel selekcí a nejspíš zde nejsou uvedeny úplně všechny, které byly od tohoto autora skutečně vydány.  Tato nabídka by byla ale časově náročná, a z toho důvodu také placená.