hledám vědeckou literaturu ne starší 6 ti let- knihy, články týkající se pěstounské péče

Text dotazu

obzvláště odkaz na literaturu týkající se příbuzenské pěstounské péče nebo specifikace rolí v rodině, či možný konflikt rolí v rodině.

Děkuji za vaši pomoc

Odpověď

Dobrý den,

odbornou literaturu můžete snadno dohledávat pomocí Souborného katalogu ČR, kde spolu se stručným popisem, případně i obsahem dokumentu naleznete záznam, v jakých institucích se knihy nacházejí. Často má dokument k dispozici právě také Národní knihovna. Doporučujeme si jednotlivé dokumenty prohlédnout a sama pak zjistíte, které z nich Vám budou vyhovovat nejvíce.

Níže uvádíme řadu publikací, které dohledáte právě prostřednictvím Souborného katalogu a z kterých můžete čerpat. Dokumenty jsou seřazeny od nejnovějších do nejstarší.

  • Fostering good relationships: partnership work in therapy with looked after and adopted children [online]. London, [England]: Karnac, 2016, ©2016. United Kingdom Council for Psychotherapy Series [cit. 2017-05-16]. ISBN 978-1-78241-358-5. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=11129171.
  • Pěstounovi. Ostrava: RKC Chaloupka, 2016- .
  • PAZLAROVÁ, Hana, ed. Pěstounská péče: manuál pro pomáhající profese. Vydání první. Praha: Portál, 2016. 255 stran. ISBN 978-80-262-1020-7.
  • Pěstounství je profese. Vydání první. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, 2015. 39 stran. ISBN 978-80-7421-115-7.
  • Children living in transition: helping homeless and foster care children and families [online]. New York: Columbia University Press, [2014], ©2014 [cit. 2017-05-16]. ISBN 978-0-231-53600-4. Dostupné z: http://site.ebrary.com/lib/natl/Doc?id=10860281.
  • ALINOVÁ, Šárka. Komparace systému pěstounské péče v České republice se systémy ve vybraných evropských zemích [rukopis]. České Budějovice, 2014. 76 l. Dostupné také z: https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?typ=1&adipidno=35153.
  • Průvodce pro zájemce o náhradní rodinnou péči a osvojení: (v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku). Ostrava: Moravskoslezský kraj, ©2014. 16 s. ISBN 978-80-87503-65-2.
  • LEXOVÁ, Jana et al. Sborník dobré praxe: kazuistiky z náhradních rodin. [Praha]: Asociace náhradních rodin České republiky, [2014?]. 129 stran. ISBN 978-80-905600-0-0.
  • SMOLÍKOVÁ, Veronika. Tradice pěstounské péče v českých zemích. Vyd. 1. Ostrava: Key Publishing, 2014. 77 s. Monografie. ISBN 978-80-7418-218-1.
  • BÖHMOVÁ, Michaela. Vybraná etická dilemata pracovníků doprovázejících pěstounské rodiny [rukopis]. České Budějovice, 2014. 81 l. Dostupné také z: https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?typ=1&adipidno=25411.
  • BUBLEOVÁ, Věduna et al. Základní informace o pěstounské péči a péči poručníka. 3., přeprac. vyd. Praha: Středisko náhradní rodinné péče, 2014. 60 s. ISBN 978-80-87455-19-7.
  • ROZUM, Michal. Specifika pěstounské péče u sourozeneckých skupin [rukopis]. České Budějovice, 2013. 63 l. Dostupné také z: https://wstag.jcu.cz/StagPortletsJSR168/KvalifPraceDownloadServlet?typ=1&adipidno=27453.
  • BUBLEOVÁ, Věduna et al. Základní informace o náhradní rodinné péči [CD-ROM]. Vyd. 1. Praha: Středisko náhradní rodinné péče, 2011. Požadavky na systém: Adobe Acrobat Reader. ISBN 978-80-87455-01-2. Dostupné také z: http://www.nahradnirodina.cz/informace_o_nahradni_rodinne_peci_ke_stazeni.html.

Může se Vám hodit také některý z článků, který můžete nalézt prostřednictvím databáze ANL, která obsahuje články z českých novin a časopisů - http://aleph.nkp.cz/F/

  •  MASÁKOVÁ, Václava. Nesmíme podlehnout touze "páchat dobro". Psychologie dnes, 2015, 21(3), s. 10-13. ISSN 1212-9607.
  • ČÁPOVÁ, Hana. Zázračná novela: opuštěné děti v Česku se pomalu, ale jistě přesouvají z ústavů do rodin. Respekt, 2014, 25(7), s. 40-42. ISSN 0862-6545.
  • NOVOTNÁ, Věra. Rodinné právo v novém občanském zákoníku. (5.). Právo a rodina, 2014, 16(5), s. 1-7. ISSN 1212-866X.
  • KŘÍSTEK, Adam. Takzvané svěřenectví versus pěstounská péče v novém soukromém právu. Právo a rodina, 2014, 16(11), s. 1-7. ISSN 1212-866X.
  • CILEČKOVÁ, Kateřina. Změny v náhradní rodinné péči = Changes in Substitute for Family Care. Sociální práce, 2014, 14(2), s. 61-70. ISSN 1213-6204.

Uvedené dokumenty jsme vyhledali pomocí klíčových slov: pěstoun* péče*. Další dokumenty dohledáte právě kombinací různých klíčových slov... Jelikož se v daném tématu jistě pohybujete více než my, další a relevantnější klíčová slova si jistě doplníte. Výsledky je možné upravovat pomocí nabídek „filtrovat“, či „zpřesnit“. Pokud za kořen slova dáte označení *, vyhledá Vám katalog dokumenty obsahující výraz ve všech pádech a nepřijdete tak o množství dokumentů. Např. rodin*, příbuz*, apod.

Množství užitečných článků naleznete také prostřednictvím licencované databáze EBSCO, která je přístupná uživatelům Národní knihovny, také prostřednictvím vzdáleného přístupu (tedy Vám stačí čtenářská kartička a k textům se můžete dostat i z domova). V databáze naleznete hlavně zahraniční akademické texty.

http://aleph.nkp.cz/F/ - možnost vyhledávání v databázi EBSCO

  •  MOŠŤKOVÁ, Š; SOBOTKOVÁ, I. PŘÍBUZENSKÁ PĚSTOUNSKÁ PÉČE: KDYŽ DÍTĚ VYCHOVÁVAJÍ PRARODIČE. : KINSHIP FOSTER CARE: WHEN GRANDPARENTS RAISE THEIR GRANDCHILD. E-psychologie. 10, 4, 47-64, Oct. 2016. ISSN: 18028853.
  • CHRENKOVÁ, M; CILEČKOVÁ, K; HAŠKOVÁ, A. Faktory ovlivňující formu náhradní rodinné péče. (Czech). : Factors Affecting the Form of Substitute Family Care. (English). Sociální Pedagogika. 3, 2, 38, Nov. 2015. ISSN: 18058825.

Použitá klíčová slova: příbuz* pěstoun* péče*

Podívat se můžete také na stránky theses.cz, kde najdete obhájené akademické práce. Můžete zde vyhledat práce podobné té Vaší a hledat inspiraci jak v těchto pracích, tak zejména v odkazované literatuře.