Hledám publikaci

Text dotazu

Dobrý den,
hledám pro svou absolventskou práci zdroje k tématu Historie tlumočení znakových jazyků (Evropa), ale nedaří se mi nic najít. Mohu se zeptat, zda máte nějakou publikaci spojenou s tímto tématem?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

publikaci, která by se specificky zabývala tímto tématem jsem bohužel nenašla. Existuje několik publikací, které se k Vašemu tématu alespoň částečně vztahují:

MACUROVÁ, Alena. Dějiny výzkumu znakového jazyka u nás a v zahraničí [online]. 2., opr. vyd. Praha: Česká komora tlumočníků znakového jazyka, c2008 [cit. 2022-11-07]. ISBN 978-80-87218-00-6.

ČEŇKOVÁ, Ivana. Úvod do teorie tlumočení [online]. 2., opr. vyd. Praha: Česká komora tlumočníků znakového jazyka, c2008 [cit. 2022-11-07]. ISBN 978-80-87218-09-9. (Kapitola Pohled do historie tlumočení)

LUPOMĚSKÝ, Roman. Průvodce problematikou neslyšících v bývalé Jugoslávii a v současném Srbsku [online]. Praha : Neslyšící bez naděje, 2010 [cit. 2022-11-07]. ISBN 978-80-254-7905-6.

série článků:

PÁNEK, Petr. Počátky tlumočení pro neslyšící v českých zemích. Gong: časopis pro občany s vadami sluchu. Praha: Sdružení MAC. 2013, roč. 42, č. 7-9, s. 8. ISSN 0323-0732.

PÁNEK, Petr. Počátky tlumočení pro neslyšící v českých zemích, aneb, 90 let od vzniku této profese u nás. Gong: časopis pro občany s vadami sluchu. Praha: Sdružení MAC. 2013, roč. 42, č. 10-12, s. 8-9. ISSN 0323-0732.

PÁNEK, Petr. Počátky tlumočení pro neslyšící v českých zemích. Gong: časopis sluchově postižených. Praha: Sdružení MAC. 2014, roč. 43, č. 1-3, s. 8-9. ISSN 0323-0732.

PÁNEK, Petr. Počátky tlumočení pro neslyšící v českých zemích, aneb, 90 let od vzniku této profese u nás. Gong: časopis sluchově postižených. Praha: Sdružení MAC. 2014, roč. 43, č. 4-6, s. 8-9. ISSN 0323-0732.

PÁNEK, Petr. První skuteční tlumočníci znakového jazyka, aneb, 90 let od vzniku této profese u nás. Gong: časopis pro občany s vadami sluchu. Praha: Sdružení MAC. 2014, roč. 43, č. 7-9, s. 8-[9]. ISSN 0323-0732.

PÁNEK, Petr. První skuteční tlumočníci znakového jazyka, aneb, 90 let od vzniku této profese u nás. Gong: časopis pro občany s vadami sluchu. Praha: Sdružení MAC. 2014, roč. 43, č. 10-12, s. 8-[9]. ISSN 0323-0732.

Ještě bych Vám poradila kontaktovat některé organizace zabývající se tlumočením znakového jazyka. Např. Česká komora tlumočníků znakového jazyka https://www.cktzj.com/kontakty/   Tichý svět https://www.tichysvet.cz/kontakty   České centrum znakového jazyka Pevnost https://www.pevnost.com/cz/kontakty-39

Užitečné informace byste také mohla najít na portálu Ruce http://ruce.cz/