Hledám knihovnu kde jsou uchovány noviny Lidová demokracie (vydávala ostravská sociální demokracie) ročník 1946 a 1947

Text dotazu

Vážení,
v jednom ročníku z uvedených, byl seriál článků o konfidentu Gestapa o Janu Cvirzovi. Tento seriál bych potřeboval k aktualizaci vzpomínky na mého spolužáka, kterého má tento Jan Cvirz na svědomí.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dohledávání článků z daného časového období je bohužel problematické.

Jediným zdrojem, který nám může při vyhledávání článků pomoci, je Retrospektivní článková bibliografie 1945-1952, kterou Národní knihovna vytvářela v 50. letech. V této bibliografii jsme prošli oddíl věnovaný 2. světové válce - nacisté, kolaboranti. Článek, který by pojednával o konfidentu gestapa Janu Cwirzovi, zde ovšem zmíněn není.

Jediným článkem, který odpovídá tématicky Vašemu popisu, je článek: B.Z. Ostravské gestapo. Československá demokracie. 22. 11. 1945, s. 3; 24. 11. 1945, s. 2; 30. 11. 1945. s. 2.

Popisu, který jste uvedl (tedy, že se jedná o periodikum ostravské sociální demokracie), by výše zmíněné periodikum spíše odpovídalo. Lidová demokracie byla vydávána v Praze, Československou demokracii vydávala Župa československé sociální demokracie v Ostravě.

Československou demokracii by dle Souborného katalogu - seriály (http://aleph.nkp.cz/cze/skcp ) měla vlastnit Vědecká knihovna Olomouc a Slezské zemské muzeum - Ústřední knihovna.

Pokud se nejedná o článek, který hledáte, bude pravděpodobně nezbytné prohledat vytipované roky konkrétního periodika přímým listováním v novinách. Československá demokracie je dostupná ve výše uvedených knihovnách, Lidovou demokracii nabízí například Vědecká knihovna Olomouc, Národní knihovna ČR či Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích (viz Souborný katalog - seriály - http://aleph.nkp.cz/cze/skcp) .