hledám informace o Josefu Staňkovi

Text dotazu

Josef Staněk byl popraven za činnost v odboji 7.9.1943.Rok narození nevím,jen informaci že jeho ženou byla Stanislava Nevolová,nar . v Pardubicích 19.1.1902.Děkuji za jakoukoliv informaci.

Odpověď

Dobrý den,

bez přesnějších znalostí životopisných dat je pátrání po informacích o zmíněném Josefu Staňkovi poměrně komplikované. Jako první krok bych Vám doporučil kontaktovat příslušný oblastní archiv, znáte-li alespoň přibližně místo narození; stejný postup bych Vám doporučil i v případě jeho ženy, pí. S. Nevolové. Jméno J. Staněk obsahuje i soubor německých soudních spisů, přístupný na webu Vojenského historického archivu (http://www.vuapraha.cz/sites/default/files/inventare/3_2_cs_odboj_a_fondy_a_sbirky_z_let_1939_1945/nemecke_soudni_spisy.pdf). Záznam uvádí, že Josef Staněk, nar. 17. 2. 1907, byl zatčen 30. 10. 1940, odsouzen 22. 4. 1942 Vrchním zemským soudem Litoměřice. Další údaje záznam neobsahuje, nicméně prodleva mezi rozsudkem a uvedeným datem úmrtí zcela nevylučuje, že se jedná o tu samou osobu. Bez znalosti data narození či dalších údajů však z aktuálně dostupných informací nelze shodu potvrdit.

Použité zdroje

http://www.vuapraha.cz/[…]/nemecke_soudni_spisy.pdf