hledám farnost Scepreszeň /Maďarsko/

Text dotazu

Vážení pracovníci knihoven V jedné listině ze 17. století, napsané v latině, se vyskytuje jméno farnosti Scepreszeň - psáno s jakýmsi háčkem na n=ň. Prosím o zprávu, zda se jedná o tehdejší název maďarského města, které se dnes píše Sopron / dle německé mapy/, maďarskou nemám. Nebo zda se jedná o jiné místo. Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ohledně jména farnosti přepsané z latinské listiny jako Scepreszeň - nejedná se o maďarské město Šoproň, jehož název se v maďarštině v minulosti příliš neodchyloval od psané formy Soprony. Za dob římských bylo město jmenováno Scarabantia, ve středověku Sopronium. Jedná se tedy o nějaké jiné místo, které se mi zjistit nepodařilo. Kromě Maďarska resp. Uher, přichází podle mne v úvahu i polská jazyková oblast - bez bližších informací (včetně možnosti chybného zápisu či přečtení) je určení velmi obtížné.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.01.2008 10:17

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu