Hledám dětskou knížku z mého dětství, o otci s dcerkou, jak našli sklářskou formu

Text dotazu

Prosím, hledám starou dětskou knížku, myslím si že autor byl český spisovatel, pojednávala o chudém otci s malou dcerkou, jak našli někde v lese vyhozenou použitou sklářskou formu. Nevím zda ji dopravili domů na zahrádku nebo nechali v lese, ale v noci forma ožila, mám dojem že ne jen nočními zvířaty, ale i nadpřirozenými bytostmi (víly?), a hlavně měsíční svit spolu s barevnými zbytky skla tam udělaly pohádkovou atmosféru.
Tu knížku jsem četla někdy mezi lety 1963-70, ale když jsem v roce 1972 odešla na internát, maminka všechny moje knihy zlikvidovala. Některé jsem během života dohledala v antikvariátech, ale tuto ne, už si z ní moc nepamatuji, a moc bych si přála ji mít. Prosím, pomůžete mi? Děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

 dotaz jsem poslala do dětských oddělení. Moje kolegyně se domnívají, že by se mohlo jednat o jednu z těchto knih:

Otakar Moravec - Za krále cvrčka (pohádky z prostředí českých sklářů), nebo

Podešvová Marie - Skleněná Duha (román o valašských sklářích).

Bohužel ani jednu knihu už nemáme ve fondu naší knihovny, takže to nemůžeme zkontrolovat.

Dívala jsem se na internet, knihy jsou dostupné v antikvariátech či na Knihobotu.

Ještě nás napadla jedna možnost, jelikož se pohádka týkala skla, tak se zkuste zeptat v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - https://www.msb-jablonec.cz/kontakt.