Hledám dětskou knížku o dvou bratrech, jejichž otec byl spisovatel

Text dotazu

Dobrý den,

hledám knížku pro děti / mládež, kterou jsem v dětství četl.

Dva bratři žijí v Praze, jejich otec je snad spisovatel, občas jezdí někam na chatu nebo chalupu (mám pocit, že by se mělo jednat o srub). Zažívají různá dobrodružství: Jednou jim vojáci omylem seberou kopací míč, jednou najdou v lese "mrtvého" pána, kterému chtějí pomoct, ale on si myslí, že mu chtěli ukrást boty, jednou utíkají s tatínkem a nákupem rychle domů, než vybuchne Krakatoa (známá sopka, o které málokdo ví, že je ve skutečnosti blízko Prahy) a při tom běhu rozbijí vejce, jindy zkoušejí tatínka z různých námořních termínů -- on všechny zná, jen si nakonec nemůže vpomenout na význam slova "koníčkovat"...
Nemohu si vzpomenout na autora ani název knížky, která vyšla snad někdy v šedesátých či sedmdesátých letech.
Omlouvám se, jestli sem ten dotaz nepatří, ale byl bych vám velice vděčný, kdyby si někdo na tuhle knížku vzpomněl.

Děkuji

Jiří Votoček

Odpověď

Važený pane Votočku,

pravděpodobně se jedná o knihu Vladimíra Thieleho "Krásné léto v Orlím srubu" vydanou SNDK v r. 1966: Veselé příběhy pražské rodiny (dvou chlapců, desítilétého Martina, devítiletého Petra, jejich rodičů, babičky, také kočičky Ajky a kocoura Ajka) z prázdnin na chatě, líčené očima desítiletého chlapce od příprav na cestu až ponávrat.