Hledám autora a název básně.

Text dotazu

Dobrý den,
když jsem studoval, přednášel nám pan profesor básně, když v nás chtěl vzbudit zájem o poezii.
Jedna mi utkvěla v paměti a rád bych si jí ještě jednou přečetl, případně i celou sbírku.
Bohužel se mi vybavuje už tento úryvek : " jen jednou jedinkrát... Labuťěnka…"
A možná už ani ten není úplně přesný. Ale za pokus to stojí. Autorem mohl být Jaroslav Vrchlický ???
Předem děkuji za váš čas a za to, že jste ve škole dávali větší pozor.

Odpověď

Dobrý den,

to je téměř nadlidský úkol na několik hodin či dní prohledávání knihovny. Obávám se navíc, že ve fondu Knihovny FF UK bychom ani danou báseň nemuseli nalézt.

Prohledávala jsem ale trochu internet.

1/ Vrchlického jsem ve spojení s Labutěnkou nenalezla

2/ Báseň Labutinka však existuje, jejím autorem je Petr Bezruč a je součástí Slezských písní.

3/ Shodou okolností je Slezských písních obsažena i báseň Jen jedenkrát.

Nemohly se Vám náhodou obě spojit?

Třeba jsem se trefila. Níže posílám odkaz na Slezské písně v pdf, Jen jedenkrát je na stránkách 19-21, Labutinka na 83-85.

http://www.sesity.net/elektronicka-knihovna/slezske-pisne.pdf

Použité zdroje

http://www.sesity.net/[…]/slezske-pisne.pdf