hlavní líčení u soudu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak byste charakterizoval/a otázky od předsedy soudního senátu? Nebo popřípadě jaké typy otázék od něj mohu čekat. Dále by mě zajímalo, je-li účastník hlavního líčení oděn v taláru. Myslím si, že je, ale zajímalo by mě proč. Předem děkuji za odpověď´.

Odpověď

Dobrý den,

Vaší otázce, je-li účastník hlavního líčení oděn do taláru, úplně nerozumíme.

Myslíme si, že účastníkem je i svědek, obžalovaný, přísedící i soudce, obhájce;  v právní terminologii ale existuje termín zúčastněná osoba v trestním řízení.

Zúčastněnou osobou se v trestním řízení rozumí ten, jehož věc má být či byla zabrána. Jde o osobu odlišnou od obviněného a má postavení strany trestního řízení.

Zúčastněná osoba má právo být přítomna při hlavním líčení a veřejném zasedání, v jejich průběhu může činit návrhy (např. důkazní), klást otázky vyslýchaným osobám a musí jí být poskytnuta možnost se k věci vyjádřit (přednést závěrečnou řeč). Dále může nahlížet do spisů a podávat opravné prostředky proti rozhodnutím, která se jí dotýkají.

V průběhu trestního řízení zúčastněná osoba může obviněného (obžalovaného) do určité míry procesně podpořit. Pokud tak neučinil obviněný sám, může mu zúčastněná osoba zvolit obhájce. V odvolacím a dovolacím řízení se mezi nimi uplatňuje pravidlo tzv. beneficia cohaesionis (prospívá-li důvod, z něhož bylo rozhodnuto ve prospěch zúčastněné osoby, také obžalovanému, rozhodne soud též v jeho prospěch a naopak).

Orgány činné v trestním řízení jsou povinny zúčastněnou osobu o jejích právech poučit a poskytnout jí možnost jejich uplatnění. Zúčastněná osoba se může nechat zastupovat zmocněncem.

Citováno z „http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Zúčastněná_osoba&oldid=5255090“; Kategorie Trestní právo procesní. Musíme Vás upozornit, že informace uveřejněné ve Wikipedii neověřujeme.

          Kufřík, spis a obal s úředním rouchem jsou předepsané i pro právní zástupce před vstupem do soudní síně, ( buď vlastní nebo erární).

Taláry advokátům předepisuje zákon o advokacii.

"Povinný dres si přitom advokáti na ministerstvu vyžádali sami, většina se jich  domnívá,  že to zvedne  důstojnost obhájců u soudu. Právní zástupci obžalovaných totiž chodí jako jediní k soudu v civilu. Jejich pozice je tak prý u soudu oslabena oproti soudcům a žalobcům, kteří talár mají. A je zde ještě jiný argument: svědci si prý obhájce často pletou s obžalovaným...

Ve většině evropských zemích advokáti taláry nosí. Pouze ve Finsku, Chorvatsku, Lichtenštejnsku a Řecku úřední šat nepoužívají. V Anglii, Německu, Francii, Španělsku, Portugalsku, Lucembursku, Litvě či Slovinsku jsou taláry povinné při všech druzích slyšení. V Anglii pak kromě roucha musí právník nosit i paruku. V jiných zemích se povinnost oblékat talár týká pouze soudů vyšších instancí. To je případ Itálie, Rakouska, Severního Irska nebo Malty.

Ještě volnější úpravu má Švédsko: nošení taláru je zde dobrovolné; pouze pokud jede advokát k mezinárodnímu soudu, musí si stejnokroj obléci. Od roku 2005 musejí před soudem vystupovat v uniformě také slovenští advokáti...

Komora si představuje, že nošení „hábitu" by se týkalo kromě trestních advokátů zřejmě také soudů vyšší instance. Naopak právníky, kteří zastupují klienty v občanských sporech, by měla povinnost nosit hábit minout.

Taláry neobléknou čeští advokáti poprvé. Používali je už za Rakouska-Uherska a také v meziválečné éře. Teprve komunistický režim jim úřední roucho zatrhl. Zbytečně totiž zdůrazňovalo roli advokáta v soudní síni..."

Čerpáno z Wikipedie

Na otázky  jak byste charakterizoval/a otázky od předsedy soudního senátu, jaké typy otázek od něj můžete očekávat, nedokážeme odpovědět už proto, že případ neznáme a i na otázky v obecné rovině musíte hledat odpovědi u nějaké právní poradny nebo instituce, kterou pomocí vyhledávače můžete najít na internetu.