\"hladová voda\"

Text dotazu

Dobrý den, v souvislosti s demineralizovanou vodou, jsem slyšel výraz \"hladová voda\". Může hladová voda poškozovat nerezové zařízení, které je součástí vyvýječe páry a žehlicího centra? Prodejci tohoto zařízení doporučují místo destilované vody vo¨du tvrdou a k tomu gelové filtry, které vodu demineralizují.

Odpověď

Dobrý den,

výraz "hladová voda" je voda s velmi nízkým obsahem minerálů (např. horská voda z tajících ledovců a sněhu, která dosud nepřišla do styku s minerály), a proto působí škodlivě např. na betonové konstrukce, z nichž vyluhuje vápenné složky pojiva. Řadí se mezi vody agresivní, tj. vody měkké, často s kyselou reakcí.
Zdroj: Technický slovník naučný. G - J. Praha: Encyklopedický dům, 2002. ISBN 80-86044-20-3.

Trošku obsáhlejší definici nabízí internetový odkaz http://www.szu.cz/chzp/voda/pitna-voda/demivod.html :

Demineralizovaná voda je voda v nerovnováze, a proto je mimořádně agresivní vůči materiálům, se kterými přichází do styku. Demineralizovaná voda ochotně přijímá všechny vodou rozpustné látky (odtud také její označení jako voda "hladová"), např. kovy z potrubí, změkčovadla a další organické toxické látky z hadicových rozvodů, plastových a pryžových zásobníků apod. - aniž by však obsahovala ty minerální látky, které některé tyto substance na sebe váží a mohou je tak alespoň částečně "dezaktivovat".

Pojem "hladová voda" se také používá pro vodní proud zbavený od splavenin, má vyšší erozní sílu a je-li zkoncentrován (např. umělým tvarem koryta, opevňováním, usměrňováním proudnice), začne erodovat dno (zdroj:
http://www.sweb.cz/ochranavod/ostwww/foto44-51.html).

Protože hladová voda neobsahuje minerály, je v podstatě destilovanou vodou, proto zřejmě její použití u žehliček prodejci nedoporučují. Podle mého názoru nemají gelové filtry demineralizující tvrdou vodu až takový účinek, že by vodu zbavily všech minerálů a stala by se z ní voda hladová. Spíš chrání žehličku před zanesením usazeninami z minerálů. Nejlepší odpověď na Váš dotaz Vám poskytnou pouze prodejci nebo přímo výrobce žehličky.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.12.2007 16:26

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu