Hitler v Olomouci?

Text dotazu

Vážení přátelé,
někdy mi nějaký olomoucký pamětník řekl, že Adolf Hitler pobýval v Olomouci na adrese Třída 1.Máje, u zastávky U Dómu (v prvním patře, rohový dům s Wurmovou ulicí, dnes malovaná fasáda), když se tu učil na čalouníka. Zajímalo by mě, jestli je to pravda (ta adresa a to učení), nikde to nenacházím v literatuře a ráda bych tu informaci ověřila, abych ji mohla použít ve výuce.
Předem děkuji a přeju pěkný den

Odpověď

Tuto informaci lze zařadit spíše do kategorie takzvaných „urban legends“, nebo také městských pověstí. O jakémkoliv pobytu Adolfa Hitlera v Olomouci, krom jeho průjezdu městem v pátek 17. 3. 1939, neexistují žádné relevantní prameny. Je také přitom důležité poznamenat, že Adolf Hitler se nikdy na čalouníka neučil.

Po vystudování tzv. reálky (Realschule, druh střední školy) se v roce 1907 přestěhoval do Vídně, kde několik let usiloval o přijetí na výtvarnou akademii a živil se nádenickou prací (o tom, že by se živil jako malíř pokojů, však také neexistují žádné důkazy, jediné zdroje mluví o výpomoci na stavbách) a prodejem svých akvarelů. V roce 1914 vstoupil jako dobrovolník do německé armády, ve které setrval i po válce a to až do roku 1920, kdy začal na plný úvazek pracovat pro NSDAP.

Jeho život je přitom velmi dobře zmapován a dobrým zdrojem pro jeho studium je například publikace „Hauner, Milan a Čvančara, Jaroslav, ed. Hitler den po dni: úplný životopis slovem a obrazem. Vydání první. Praha: Toužimský & Moravec, 2017. 525 stran, 200 stran obrazových příloh. Pohled do historie; 5.ISBN 978-80-7264-181-9.“

Čalouníkem se měl stát jeho přítel August Kubizek, Němec s českými a sudetskými kořeny, který tak měl převzít živnost po otci. Jeho zápal pro hudbu jej však nakonec dovedl na Vídeňskou konzervatoř. Ani o jeho pobytu v Olomouci však neexistují žádné důkazy.

On sám ve své knize (Kubizek, August. Adolf Hitler, můj přítel z mládí. [Turnov]: Tygros, 2012. 285 s., [8] s. obr. příl.ISBN 978-80-260-1879-7) píše, že po tom, co se vyučil u svého otce, odmítnul stát se tovaryšem někde jinde a v domovské dílně zůstal až do odchodu na studia do Vídně.

Použité zdroje

HAUNER, Milan a ČVANČARA, Jaroslav, ed. Hitler den po dni: úplný životopis slovem a obrazem. Vydání první. Praha: Toužimský & Moravec, 2017. 525 stran, 200 stran obrazových příloh. Pohled do historie; 5. ISBN 978-80-7264-181-9.

KUBIZEK, August. Adolf Hitler, můj přítel z mládí. [Turnov]: Tygros, 2012. 285 s., [8] s. obr. příl. ISBN 978-80-260-1879-7.