Hitler, dětství

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak A. Hitler vyrůstal a kolik je pravdy na tom, že měl nevlastního bratra.

Odpověď

Adolf Hitler vyrustal v Dolnich Rakousech v pomerne majetne rodine celniho urednika. Jeho detstvi bylo - z duvodu otcovy profese - poznamenano castym stehovanim.  Byl ctvrtym a prvnim prezivsim ditetem Aloise Hitlera (puvodne Alois Schicklgruber) a Klary (rozene Poelzlove), ktera byla treti Aloisovou manzelkou. Je znamo o celkem deviti detech s Aloisovych nemanzelskych styku a dvou poslednich manzelstvi (s prvni zenou nemel deti), ctyri z nich ovsem zemrely uz v utlem detstvi. S manzelstvi Aloise Hitlera a Franzisky Matzelbergerove prezili Adolfova nevlastni sestra Angela (1883-1949) a nevlastni bratr Alois (1882-1956).
Je znamo o Hitlerove slozitem vztahu k prisnemu a pedantickemu otci, ktery se ke svym detem casto choval agresivne az krute. S otcovem chladnym vztahem kontrastovala matcina oddanost a laskyplnost. Vsichni sourozenci (krome zminenych Aloise a Angely, i Adolfova sestra Paula a bratr Edmund, ktery ovsem zemrel v r. 1900) vyrustali ve spolecne domacnosti, ve ktere pobyvala i Klarina sestra Johanna Poelzlova, jez se podilela na peci o deti.

Pro vice informaci doporucuji monografii Iana Kershawa Hitler: 1889-1936:
Hybris, kde je Hitlerovo detstvi a mladi velice podrobne zpracovano.

Zdroje:

Kershaw, I.: Hitler: 1889-1936: Hybris. Praha: Argo, 2004

Steffahn, H.: Hitler. Praha: Votobia, 1996