Historie zdravotních pojišťoven v Čechách

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje
nějaká literatura k tomuto tématu? Zejména mě zajímá období první republiky
a období po r. 1948 - jaké byly v této oblasti změny? Děkuju!

Odpověď

Dobrý den,
k tématu historie zdravotních pojišťoven po roce 1918 a r. 1948 byste se mohla dočíst v těchto publikacích:
* SLABIHOUDEK, František. Sociální pojištění a lékař. V Praze : Ústř. svaz nemocenských pojišťoven, 1927. 74 s.

* PROCHÁZKA, František. Sociální pojišťování a jeho význam zdravotní. Praha
: Topič, 1920. 100 s.

* PROCHÁZKA, František. Sociální lékařství. Praha : Mladá generace lékařů,
[1925]-. --    sv.

* SCHELLE, Karel; HRADEC, Milan. Historie právní úpravy pojišťovnictví. Vyd.
1.. Praha : Eurolex Bohemia, 2006. 122 s. ISBN 80-86861-52-X.

* MARVAN, Miroslav; CHALUPECKÝ, Josef. Historie českého pojišťovnictví v dokumentech. 1. vyd.. Praha : Hermes, 1995. 116 s. ISBN 80-901867-1-8

* MARVAN, Miroslav; CHALUPECKÝ, Josef. Dějiny pojišťovnictví v Československu. 2. díl (1918-1945). 1. vyd.. Bratislava : Alfa Konti, c1993.
426 s. ISBN 80-88739-01-2

* MARVAN, Miroslav; CHALUPECKÝ, Josef. Dějiny pojišťovnictví v Československu. 3. díl, Dějiny pojišťovnictví v Československu (1945-1992).
1. vyd.. Praha : Česká pojišťovna, 1997. 445 s. ISBN 80-238-8592-8.

* SINKULOVÁ, Ludmila. Lékaři, stát a zdraví lidu : Z historie zdravotní služby v českých zemích. 1. vyd.. Praha : SZdN, 1959. 360 s.
- knihu si v NK ČR můžete objednat prostřednictvím naskenovaného katalogu KATIF (http://katif.nkp.cz) , Generální katalog II/ SEVER-SLOVENSKO/ SINE-SIP/ záložka č. 648.

Všechny knihy jsou dostupné v NK ČR, objednat si je můžete přes online katalog NKC http://sigma.nkp.cz/F/ , máte-li zájem o zjištění dostupnosti v jiných českých knihovnách, využijte Souborný katalog SKC na téže webové adrese. Použitá hesla pro vyhledání dalších knih: zdravotní pojištění, zdravotní pojišťovna/y, pojištění, zdravotnictví, atd. Vyhledané záznamy můžete dále upravovat pomocí funkcí "filtrovat, zpřesnit".