Historie zámku v Třemošnici

Text dotazu

Datum postavení barokního zámečku, majitelé, především kolem pol.18. stol., záecká kaple s barokním zařízením, současnost. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, v roce 1555 poručníci nezletilých bratří Albrechta a Václava Robmhápů ze Suché koupili lichnické panství, do něhož patřila i Třemošnice. Po dosažení plnoletosti v roce 1557 se panství ujal Albrech Robmháp a místo těžko přístupné Lichnice postavil novou renesanční tvrz v Třemošnici. Ta se poprvé připomíná v v roce 1564, když se bratři dělili o rodové majetky a tvrz s větší částí lichnického panství připadla Albrechtovi. Po r.1610, když Lichnice vyhořela, přesídlil tehdejší majitel Zikmund Robmháp ze Suché trvale do třemošnické tvrze, dal ji přestavět a rozšířit.

V pol. 18.stol. prodali Robmhápové třemošnické panství majiteli sousedního Ronova nad Doubravou Janu Václavu Caretto-Millesimovi. Ten oba statky spojil a Třemošnici si zvolil za své sídlo. Proto dal po r.1750 třemošnickou tvrz přestavět v barokní zámek. Podle původního plánu přestavby, na kterém se měl podílet snad i význačný architekt Jan Santini, to měla být jednopatrová budova obdelníkového půdorysu na konci severního průčelí zvýrazněná rizality. Z původního projektu byla realizovaná pouze střední část zámku s kaplí a připojeným velkým sálem v prvním patře; dále bylo postaveno západní křídlo, k stavbě východního již nedošlo.

Umělecky nejcennější část stavby je kaple sv. Anny, která má šestiboký půdorys a hvězdicovou klenbu, oltář pochází z 2.pol. 18.stol.  Při výstavbě zámku původní tvrz zcela zmizela. Nedokončení původního projektu třemošnického zámku asi souviselo s tím, že bezdětný syn Jana Václava Caretto-Millesima Jan Josef, jenž vlastnil Třemošnici od r. 1758, se rozhodl zřídit ze svých panství nadaci pro zchudlé šlechtice a výstavba reprezentačního sídla se proto stala zbytečnou. Když v r.1800 Jan Josef Caretto-Millesimo zemřel a rok poté i jeho rovněž bezdětný strýc, měla Třemošnici převzít nadace; mezi ní a millesovským rodem došlo však ke sporu, který řešil soud a teprve po 22 letech ho rozhodl ve prospěch nadace.

Zámek byl po r. 1823 upraven pro účely lesní správy nadačních panství. Pro toto využití byly nově upraveny i interiéry. V roce 1929 byla opravena zámecká kaple. Majetkem nadace zůstal zámek až do r. 1948, kdy přešel do vlastnictví státu. Využití zámku se nezměnilo, i nadále sloužil jako byty a byla zde umístěna lidová škola umění. Do r. 1978 byl ve správě orgánů bytového hospodářství v Třemošnici, od tohoto roku byl ve správě okresního podniku bytového hospodářství v Chrudimi. V letech 1973-74 zde byly provedeny rozsáhlé opravy.

Zámek stojí na jižním okraji Třemošnice, je to jednopatrová budova, která je kryta valbovou střechou. Na jižní straně končí mohutným rizalitem s kaplí.
Vstupní průčelí je obráceno k západu.

V současné době by měl být zámek v soukromém vlastnictví, je po generální opravě a veřejnosti není přístupný.

Použitá literatura:
* ČÍŽEK, Jiří et al.. Hrady a zámky v Čechách. 1. vyd.. Praha : Olympia, 1986. 454 s.

* Umělecké památky Čech. Za vedení a redakce Emanuela Pocheho. 1. vyd.. Praha : Academia, 1977-1982. 4 sv.

* Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 6., Východní Čechy. 1. vyd.. Praha : Svoboda, 1989. 724 s.

http://www.tremosnice.cz/cz/his-mesto.php
Pozn.: kontaktovat můžete také město Třemošnice (www.tremosnice.cz), zda vlastní kroniky či jiné historické materiály, kde byste mohla získat další informace o zámku.
Archivní fondy týkající se města Třemošnice (ovšem v obecné rovině, nikoli konkrétně  zámku) jsou uloženy v Státním okresní archiv Chrudimi, sbírky však nejsou přístupné. Vyhledávání archivních sbírek a jejich uložení v bázo MV ČR, dostupné na WWW:
http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx .