Historie vulgarismu

Text dotazu

Jaká jsme měli sprostá slova v historii? Jak šel vývoj sprostých slov a nadávek? Máme nějaká sprostá slova, která byla dříve sprostá a nyní již ne? Popřípadě máme slova, která se stala sprostá?

Odpověď

Nadávky v minulosti zpravidla útočily na adresátovy hodnoty. Tyto hodnoty se během historie postupně měnily s tím, jak se vyvíjela naše společnost a kultura, některé posílily a jiné zeslábly natolik, že nadávka zcela pozbyla význam. Konkrétně na našem území v období raného středověku byly nejdůležitějšími hodnotami počestnost a zbožnost.

V husitském období nacházíme vrchol nadávek spojených s vírou a vyznáním, tyto nadávky postupně vyznívají, jen aby byly znovu oživeny za třicetileté války v dalším konfliktu katolíků a protestantů. Jak pozice náboženství na našem území slábla, prvenství převzaly nadávky prvně národně orientované a nakonec, v návaznosti na úpadek zájmu jak o náboženské otázky tak národní otázky převzaly pochodeň vulgarismy spojené s lidskou sexualitou, potažmo konkrétně na našem území spojené s rektálním vylučováním.

Slovo "chlap" bylo původně nadávkou mířenou na chudé poddané, dnes nese pozitivní zabarvení jakožto název pro zdatného muže.

Slovo "děvka" se používalo pro děvče nebo služebnou a je možné jej nalézt například v soupisech obyvatelstva.

Použité zdroje

JANEK, Jiří. Etymologie slov vybrané oblasti slovní zásoby a jejich vývoj [online]. Brno, 2020 [cit. 2023-07-24]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/cx4bx/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Hana SVOBODOVÁ.