Historie Vlkova (okr. České Budějovice)

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz ohledně historie Vlkova mezi obcemi Drahotěšice a Ševětín na Českobudějovicku. Dočetl jsem se, že první písemné doklady o Vlkově jsou z roku 1443 a zní takto: Bratři z wlkova jdúc ze šewětína. Mohli byste mi prosím najít celý písemný doklad a nebo cokoliv jiného ohledně této vesnice(mapy, orazy, jiné písemné záznamy...) v patnáctém století?

Odpověď

Dobry den, text, ktery jste ve svem dotazu nastinil,  je nejspis z:
Zdroj: PALACKY, Frantisek. Archiv cesky cili stare pisemne pamatky ceske i morawske. Z  archivuw domacich i cizich. Praha: Kronberg a Riwnac, 1846. Dil 4. S. 399:
"A.XIX. Dopisy a zapisy panu z Lobkowic, r.1443.
2.
Jan z Lobkowic a na Hluboke Oldrichovwi z Rosenberka zaluje na Pesika aurednika jeho z pychu.
B.m. 1443, 30 Jul. (Kop. Rajhrad.)
Urozenemu panu, p. Oldrichovi z Rosenberka.
Sluzba ma napred WMti, urozeny pane! Tajno WMti nebud, ze suá na mne wznesli lide moji, jmenem Michal a Mikulas bratrie z Wlkowa, kterak su se w Sewetinne potykali reci s clowekem wasim, s Wachu recenym, jduc ze Sewetina; a Pesik wzal jest proto lidi me do Trebone a je wezi, mne na ne nizadny nikdy nezalowaw. I prosimt WMti, ractez jemu prikazati, at mi takowych pychow necini, (neb ,i jest jiz to druhe ucinil,) a lide moji at propusteni jsu. A budulit komu co powinowati, a mne na ne zalowano bude, hotow jsem prawdy dosti udati k swym lidem. Dat. feria tertia post S. Jacobi.
Jan z Lobkowic
sedenim na Hluboke."

Dalsim zdrojem informaci:

"4. VLKOV (v.v.), ves mezi lesy (m.o. Dobrejovice) 9 km sv. od Hluboke n.
Vlt.: 1443 bratrie z Wlkowa jduc ze Sewetina, AČ. 4/399; 1562 zamku aneb hradu Hluboke..ves..Wlkuow, Mydlowary, DZ. 87 G 7; 1601 zamek anebo hrad Hlubokau..vesHrdiegcze, Wlkow, Poniessicze, DZ. 142 Q 16'.
... Jm. Vlkov =  Vlkuv, t. dvur. [ V. Vlcice!]."
Zdroj: PROFOUS, Antonin; SVOBODA, Jan. Mistni jmena v Cechach  jejich vznik, puvodni vyznam a zmeny. Praha: Nakladatelstvi Ceskoslovenske akademi ved, 1957. Dil 4. S. 581-582.
Vysvetlivky: AC archiv cesky
                       DZ desky zemske vetsi
                       t. totiz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vlkov_(okres_%C4%8Cesk%C3%A9_Bud%C4%9Bjovice)

Doporucujeme obratit se i na   Statni oblastni archiv v Treboni
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=urad&kod=15068 a dale na archivy podrizene, viz nize v odkazu v prolinku (Ceske Budejovice, prip.
Cesky krumlov apod.)