Historie Ústí n. Labem

Text dotazu

Vznik a historie města Ustí nad Labem-dík

Odpověď

Dobrý den,

osídlení oblasti dnešního města Ústí nad Labem je velmi staré. Již více než před 20 000 lety žili v údolí řeky Bíliny na Ústecku lidé. V 9-10.století vznikla při ústí řeky Bíliny do Labe kupecká osada, která dostala název podle geografické polohy (ústí). Nejstarší písemná zmínka o sídlišti zvaném "Nausty super Albiam" pochází z roku 993. Jako královské město je Ústí nad Labem poprvé zmíněno za panovníka Václava I. počátkem roku 1249.

Podrobnější historii vzniku města Ústí nad Labem a jeho pozdější dějiny naleznete například v publikacích:

* Dějiny města Ústí nad Labem / zpracoval kolektiv autorů za redakce Kristiny Kaiserové a Vladimíra Kaisera. Ústí nad Labem : Město, 1995.ISBN 80-239-3245-4

* ŠPAČEK, Petr. Pohled do historie. Královské svobodné město Ústí nad Labem = Ein Rückblick in die Geschichte. Königliche freie Stadt Aussig a.E. 1.

vyd. Ústí nad Labem : Foto-Grafika-OHV, 2000. ISBN 80-238-7350-4

* HOUFEK, Václav. Putujeme historií Ústecka = Ein Streifzug durch die Geschichte von Aussig. Ústí nad Labem : Statutární město Ústí nad Labem, 2005. ISBN 80-7316-227-X (brož.)

* BOBKOVÁ, Lenka, Středověké Ústí nad Labem ve světle královských listin. Ústí nad Labem : MIM, 1999. ISBN 80-238-3880-6

* PROVAZNÍK, Vladimír. Ústí, město nad Labem. 1. vyd. Ústí nad Labem : Severočeské nakladatelství, 1983

Další knihy můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny ČR:

http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ,

České národní bibliografii: http://sigma.nkp.cz/cze/cnb ,

popřípadě v Souborném katalogu ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/skc .

Zdroje:

AUGUSTIN, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. 1.vyd. Sokolov : Arbor ; Praha : Knižní klub, 2001. ISBN 80-242-0565-3 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.); 80-901534-1-0 (Arbor : váz.) Bahlcke, Joachim, 1963- Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. 1.vyd. Praha : Argo, 2001.ISBN 80-7203-402-2 (váz.)