historie univerzit

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji literaturu zabývající se historií univerzit, jejich stavebním vývojem, vývojem kompozičních principů, fungováním a souvislostí s kláštery. Vše s souvislosti s architektonickou typologií univerzit.

Odpověď

Dobrý den, v České republice je dostupná kniha:
* RUECKBROD, Konrad. Universität und Kollegium, Baugeschichte und Bautyp. Darmstadt : Wissenschaftl. Buchgesellschaft, 1977. ISBN 3-534-07634-6. (Ve fondu Národní knihovny ČR a AV ČR - Historický ústav Praha).

Obecné informace o vzniku a fungování univerzit ve středověku přináší kapitola  "Středověké školství a knihovny" v knize: * SPUNAR, Pavel. Kultura středověku. 2., pozm. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1995.

Historický vývoj evropských univerzit přibližují knihy:

* Universities in the Middle Ages. A History of the University in Europe ; Vol. 1.  ambridge : Cambridge University Press, 1992. ISBN 0-521-36105-2.
* A history of the university in Europe. Volume 2, Universities in early modern Europe (1500-1800). 1st pub. Cambridge : Cambridge University Press, c1996. ISBN   0-521-36106-0.
* A history of the university in Europe. Vol.3, Universities in the nineteenth and early twentieth centuries. 1st pub. Cambridge : Cambridge University Press, 2004. ISBN 0-521-36107-9.
* Geschichte der Universität in Europa. Bd. l., Mittelalter. München : C.H. Beck, 1993.
* RUETHING, Heinrich. Die mittelalterliche Universität. Göttingen :
Vandenhoeck und Ruprecht, 1973. ISBN 3-525-35664-1.
* RUDY, Willis. The Universities of Europe : 1100-1914 : A History. Rutheford : Fairleigh Dickinson Univ. Pr., 1984.
* Stätten des Geistes : große Universitäten Europas von der Antike bis zur Gegenwart. Köln : Böhlau, 1999. ISBN 3-412-01899-6.
* Universitäten im östlichen Mitteleuropa : zwischen Kirche, Staat und Nation : sozialgeschichtliche und politische Entwicklungen. München : Oldenbourg, 2008. ISBN 978-3-486-58494-3.
(Náhled dostupný na Google-books:
http://books.google.com/books?id=0j-5vZlL2_AC&printsec=frontcover&hl=cs&source=gbs_v2_summary_r&cad=0#v=onepage&q=&f=false )

Dějiny naší největší a nejstarší univerzity nabízejí publikace:
* Dějiny Univerzity Karlovy. I, 1347/48-1622. 1.vyd. Praha : Karolinum, 1995. ISBN 80-7066-968-3.
* Dějiny Univerzity Karlovy. II, 1622-1802. 1. vyd. Praha : Karolinum, 1995. ISBN 80-7184-050-5.
* Dějiny Univerzity Karlovy. III, 1802-1918. 1.vyd. Praha : Karolinum, 1997. ISBN 80-7184-320-2.
* Dějiny Univerzity Karlovy. [IV, 1918-1990]. 1.vyd. Praha : Karolinum, c1998. ISBN 80-7184-539-6.

Další české i zahraniční publikace můžete dohledat v katalozích:
* Online katalog Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc
* Katalogy Národní technické knihovny: http://www.techlib.cz/cs/
* Jednotná informační brána: http://www.jib.cz/
* KVK: http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/hylib/en/kvk.html
* OCLC FirstSearch - WorldCat (licencovaná online databáze - dostupná např. v NK ČR)