historie Soběnova a obcec Přísečno

Text dotazu

Dobrý den, je v knize od Ladislava Ambrože Soběnov a okolí zmínka o sedláckém rodu Šedivých z Přísečna? A je v ní zaznamenáná první zmínka o obci Přísečno? Matriky pro tyto obce byly před rokem 1800 zničeny požárem a nemohu se dopátrat k nějaké další informaci. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď, bohužel Vás příliš nepotěšíme. Kniha L.Ambrože "Soběnov: dějiny obce a školy" se nenachází v Univerzálním knihovním fondu Národní knihovny nenachází. Podle souborného katalogu je dostupná v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001625751&local_base=SKC,
respektive
http://arl.cbvk.cz/i2/i2.search.cls?ictx=cbvk&iset=1&CSPCHD=000000000000427c
ef3YYm00007_z0n_yHXyp$Hovj1gfwew--), doporučovali bychom Vám obrátit se tedy na tuto knihovnu (http://www.cbvk.cz/, http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/jihoceska-vedecka-knihovna-v-ceskych
-budejovicich/).

Kniha "Místní jména v Čechách" uvádí, že se první písemná zmínka o Přísečnu objevila v roce 1541 (ves Prziseczna (k faře soběnovské příslušná), zdrojem této informace by měl být článek Josefa Jiřečka Statky panův z Rožmberka uveřejněný v Památkách archaeologicky, 1875, roc. 10, sv. 1, sesit 2, s.
349), v roce 1586 se objevilo označení Przisecze (zdroj:  Urbar der Herrschaft Gratzen. Urbar panstvi novohrad., tento urbar pravdepodobne dale v roce 1899 publikoval Anton Teichl v knize Geschichte der herrschaft Gratzen, mit zugrundelegung des urbars vom jahre 1553, tato kniha je dostupna mimo jine i v JVK Ceske Budejovice - http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001627060&local_base=SKC).
Berní rula v roce 1654 pak uvádí vesnici jako Pffaffendorf, v letech 1720 a
1789 je zmiňováno označení Pfaffendorf a v roce 1841 se objevuje české i německé jméno, tj. Pfaffendorf i Přisečno.

Ve zmíněné knize "Geschichte der herrschaft Gratzen, mit zugrundelegung des urbars vom jahre 1553" jsou v obci Pfaffendorf (Prisece, Prisecna, Prisecno) uvedeni Johann Holba, Ambros Wawra a Jakob Sediwy).

použité zdroje:
* PROFOUS, Antonin. Mistni jmena v Cechach: jejich vznik, puvodni vyznam a zmeny. Dil III, M-R. Praha: Ceska akademie ved a umeni ve Statnim nakladatelstvi ucebnic, 1951. s. 482-483.
* Zemepisny lexikon CR. Obce a sidla. N-Z. Praha: Academia, 1991. s. 768.
ISBN 80-200-0317-7.
* TEICHL, Anton. Geschichte der herrschaft Gratzen, mit zugrundelegung des urbars vom jahre 1553. Gratzen: Im Selbstverlage des Verfassers, 1899. s.
280.

V digitalním archivu SOA Třeboň jsme nalezli Soupis poddaných Velkostatku Nové Hrady z 17.-19. století (http://digi.ceskearchivy.cz/DA?lang=cs), snad by Vám mohly pomoci i tyto zdroje. Ve Statním okresním archivu Český Krumlov je pak uložený fond Farního úřadu Soběnov Jako další zdroje genealogických informací se velmi často používají gruntovnice, údaje z Berní ruly, Soupisu poddaných podle víry atd., ale jde o zdroje odlišného charakteru, takže nemohou sloužit jako náhrada matrik.