historie šluknovského výběžku

Text dotazu

Zajímám se o historii šluknovského výběžku. Chtěl
bych se zeptat zde jsou někde uloženy staré knihy popisující šluknovský
výběžek. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel zcela přesně nevyplývá, co máte na mysli pojmem "staré knihy". Knihy vydané tiskem a rukopisy naleznete ve fondech knihoven, fondy jednotlivých knihoven se samozřejmě od sebe odlišují podle zaměření knihovny. V archivech, muzeích o dalších institucích obdobného charakteru pak bývají uloženy historické dobové dokumenty. Záleží tedy na tom, jaké informace o historii Šluknovského výběžku již máte k dispozici a které další údaje by Vás zajímaly.

Historické materiály z této oblasti by měly být nejspíše uložené ve Státním oblastním archivu Litoměřice (http://www.soalitomerice.cz/ ) a Státním okresním archivu Děčín (http://www.soalitomerice.cz/sokadc.htm ). Ve státních oblastních archivech bývají zpravidla dostupné matriky, gruntovní knihy, materiály spojené s hospodařením velkostatků atd. Ve státních okresních archivech za se může nalézt např. dokumenty spojené s farními úřady (ohlášky, farní kroniky) nebo archivy obcí a měst. Fondy Státního oblastního archivu Litoměřice a pod něj spadajících okresních archivů jsou popsány v databázi VadeMeCum (http://www.soalitomerice.cz/vade/ ), pro hledání materiálů, které by Vám mohly zajímat, můžete využít i celostátní databázi Archivní fondy a sbírky v ČR (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx).

Řadu informací o historii Šluknovského výběžku obsahují i knihy a články, které mohou čerpat údaje mimo jiné také z historických pramenů uložených ve výše zmíněných archivech. Nenalezli jsme mnoho publikací, které by se věnovaly historii Šluknovského výběžku jako celku, přesto však existuje poměrně bohatá literatura k historii jednotlivých měst v této oblasti, okresů nebo jiných historických celků. Ze starších knih můžete využít např.

* HOCKAUF, Anton. Heimatskunde des politischen Bezirkes Rumburg. Rumburg :´Selbstverlag des Verfassers, 1885. 224 s. Signatura NK ČR: 19 D 370

* FIEDLER, Josef. Heimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau. Rumburg : Selbstverlag der beiden Bezirkslehrvereine, 1898. 488 s. Signatura NK ČR: 19 E 553

* PAUDLER, A. Beiträge zur Geschichte der Stadt Schluckenau. Böhm. Leipa : Selbstverlag, 1883. 37 s. Signatura NK ČR: 22 J 655

* LAHMER, Robert. Chronik der Stadt Schluckenau. Schluckenau : Ther in Reichenberg, 1889. 288 s. Signatura NK ČR: 22 H 819

* VOHRADSKÝ, Josef. Rumbursko a Varnsdorfsko. V České Lípě : Český musejní spolek, 1938. 56 s.

Z novodobé literatury se historií Šluknovského výběžku jako celku zabývají např. tyto publikace:

* Vlastivěda Šluknovského výběžku pro školy a veřejnost. Šluknov : Sdružení pro rozvoj Šluknovska, 2008. s. 64-101. ISBN 978-80-254-1704-1.

* ZÁMIŠ, Petr ; STEIN, Karel. Šluknovský výběžek = Nordböhmisches Niederland

: pohled do historie. Ústí nad Labem : Foto-grafika-OHV ; Děčín : Okresní úřad : Městský úřad, 1999. [54] s. ISBN 80-238-4499-7.

Další informace můžete nalézt v knihách věnovaných jednotlivým městům, např.:

* Varnsdorf : město průmyslu a zahrad. Varnsdorf : Studio REMA '93, 2003. 441 s. ISBN 80-239-0276-8.

* FIALA, Josef. Varnsdorf : stručné dějiny. Rumburk : SOU polygrafické pro Městský úřad ve Varnsdorfu, 1993. 59 s.

* PALME, Alois. Varnsdorf a jeho historické pamětihodnosti od založení až do roku 1850. Varnsdorf : Kruh přátel muzea Varnsdorf, 1999. 213 s. ISBN 80-238-4206-4.

* Varnsdorf a jeho historické pamětihodnosti od roku 1850 do 1913 s dodatkem do roku 1922. Sestavili anonymní Palmeho pokračovatelé. Varnsdorf : Kruh přátel muzea Varnsdorf, 2000. 177, [28] s. ISBN 80-238-5679-0.

* SMETANA, Jan. Rumburk : město v českém Nizozemí. Rumburk : Město Rumburk, 1999. 213 s. ISBN 80-238-4545-4.

Pro vyhledávání další literatury bychom Vám doporučili využít následující

zdroje:

* Elektronický katalog NK ČR - bázi NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc)  - v katalogu naleznete záznamy českých knih vydaných po roce 1900, informace o starších publikacích jsou průběžně přidávány

* ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících

(http://aleph.nkp.cz/cze/anl) - všeobecná článková bibliografie obsahuje záznamy o českých článcích od roku 1991. V bibliografii najdete mimo jiné i články z ročenky Mandava, Děčínských vlastivědných zpráv nebo Ročenky Kruhu přátel muzea Varnsdorf (přehled článků vydaných v Ročence najdete i na

http://ham-ham.wz.cz/publikaceKPMV.htm)

* Bibliografie Historického ústavu Akademie věd ČR

(http://biblio.hiu.cas.cz) - specializovaná historická bibliografie

* využít můžete i katalogy místních knihoven - Městská knihovna Varnsdorf (http://www.mkvdf.cz/index.php/katalog-ctenarske-konto ), Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem (http://katalog.svkul.cz/baze.htm)

* tištěná bibliografie - Katalog der regionalkundlichen Literatur der Städte Ebersbach, Neugersdorf, Rumburg, Seifhennersdorf, Warnsdorf = Katalog regionální literatury měst Ebersbach, Neugersdorf, Rumburk, Seifhennersdorf, Varnsdorf. Seifhennersdorf : Stadt Seifhennersdorf, 2005. 299 s.