historie šlechtického rodu Oulovky

Text dotazu

Dobrý den,
scháním informace o šlechtickém rodu Oulovský,který měl působit na území
Polska v Krakově,nebo ve Slezku,měl by to být rod který byl spíše
náboženského směru(biskupové,kněží atd.)měl také na starosti výstavbu
kostela svaté Anny v Krakově!!!Mohl se také jmenovat Orlowsky!!!

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za časovou prodlevu v odpovídání Vašeho dotazu. Knihy, které jsme k Vašemu dotazu potřebovali prostudovat, se nacházejí v depozitáři mimo budovu Národní knihovny ČR, expedice těchto dokumentů je časově náročnější.

Rod Orlowski (či Orlowscy) je zmíněn pouze v několika publikacích. Zmínku o rodu Oulovsky jsme nenalezli v žádném z níže uvedených zdrojů.

Několikrát jsme narazili na zmínku o rodu Orlowski, který pochází původně z Litvy. Kniha "Album armorum nobilium Regni Poloniae XV-XVII saec. : herby nobililitacji i indygenatów XV-XVIII w." uvádí jméno Antoni Orlowski pocházejícího z Litvy, který byl polským sněmem zapsán v roce 1766.

Kromě výše uvedeného rodu litevského původu je zde zmíněn také Szymon a Jan Gorlowski, kteří získali erb v roce 1593 za zásluhy v bojích proti Moskvě a při obléhání Krakova.

* Album armorum nobilium Regni Poloniae XV-XVII saec. : herby nobililitacji i indygenatów XV-XVIII w. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2001. ISBN 83-227-1715-6.

Encyklopedie Krakova však žádnou z výše uvedených rodin neuvádí. Taktéž heslo o kostelu sv. Anny v Krakově o rodině Orlowskich nehovoří.

* Encyklopedia Krakowa. Warszawa : PWN, 2000. 1135 s. ISBN 83-01-13325-2.

Na internetu jsme k dynastii Orlowski nalezli následující stránky: Dynastie Orlowski - erb Lubiz:

http://genealog.home.pl/gd/szablony/rodzina.php?lang=pl&id=04856

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit na Českou heraldickou a genealogickou společnost: http://www.genealogie.cz/ či na Klub pro českou heraldiku a genealogii: http://www.heraldica.cz/.

Na stránkách Klubu pro českou heraldiku a genealogii je uveden kontakt na Polskoe Towarzystwo Heraldyczne: adresa: Rynek Starego Miasta 29/31, PL 00-272 Warzsawa, Polska, kontaktní osoba: Dr. Stefan K. Kuczynski.

Naše fondy bohužel nenabízejí dostatečné množství literatury k danému tématu. Zvláště zahraniční literatura je v Národní knihovně ČR zastoupena v omezené míře. Doufáme, že výše zmíněné společnosti, jakožto oborově zaměřené organizace, Vám pomohou více.

Použitá literatura:

* Album armorum nobilium Regni Poloniae XV-XVII saec. : herby nobililitacji i indygenatów XV-XVIII w. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2001. ISBN 83-227-1715-6.

* Encyklopedia Krakowa. Warszawa : PWN, 2000. 1135 s. ISBN 83-01-13325-2.

* PILNÁČEK, Josef. Rody starého Slezska. 3. vyd., (2. úplné). Brno : Ivo Sperát, 2010. ISBN 978-80-904312-3-2.

* ZIELIŃSKA, Teresa. Poczet polskich rodów arystokratycznych. 1. wyd. Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1997. ISBN 83-02-06429-7.

* BACZEWSKI, Sławomir. Szlachectwo : studium z dziejów idei w piśmiennictwie polskim : druga połowa XVI wieku - XVII wiek.ISBN 978-83-227-3044-7.

aj.