Historie šicích strojů

Text dotazu

Dobrý den,
nedaří se mi dohledat odbornou literaturu na téma historie šicích strojů.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ruční šití k výrobě oděvů se používalo už ve 4. století před naším letopočtem...
Čerpáno z: https://dvojka.rozhlas.cz/sici-stroj-velky-vynalez-lidstva-7529431

Zmínky k historii šicích strojů jsme našli v několika publikacích, z nich na ukázku uvádíme:

Šicí stroj prošel dlouhým vývojem, než dosáhl dnešní poměrné dokonalosti. Nejstarším písemným dokladem o šicím stroji je patentní spis vystavený roku 1755 na jméno Charles Weisenthal.
I v dalších letech se pokusilo nahradit ruční šití strojním mnoho vynálezců v různých státech.
Byli to Saint (1790), Krems (1810), Thimonnier (1829), Madersperger (1839) a jiní.
Konstrukce jejich šicích strojů byla však nedokonalá a stroje nenašly širšího použití.
V té době se všichni vynálezci snažili vyrobit šicí stroj schopný šít hlavně vojenské uniformy, jejichž potřeba vlivem válečných událostí a revolučních bojů byla v 18. století veliká, a nikdo z nich netušil, jakého uplatnění s rostoucím rozvojem průmyslu dosáhnou šicí stroje i v domácnosti.
Po mnoha neúspěšných pokusech zhotovil teprve v roce 1845 Eliáš Howe člunkový šicí stroj, který měl výkon 300 stehů za minutu a byl způsobilý pro sériovou výrobu.
Jeho stroj ještě zdokonalil a vyráběl J. M. Singer, zakladatel první továrny na šicí stroje a dopomohl k tomu, že Singrovy stroje ovládaly po několik desetiletí světový trh.
Do Čech byl dovezen první šicí stroj v roce 1860 pro Vojtu Náprstka. Byl to výrobek firmy Wheeler a Wilson a je uložen v Náprstkově muzeu v Praze.
Továrna na šicí stroje Komárek & Resler, založená v roce 1871 ve Vídni, se přestěhovala roku 1913 do Opavy a vyráběla šicí stroje pro domácnost značky Minerva. Tak vznikla první továrna na šicí stroje u nás.
V pozdějších letech byly založeny další závody na šicí stroje, hlavně Lada v Soběslavi a Minerva v Boskovicích...

Zdroj: VEBR, Jiří a Zdeněk KLOUČEK. Šicí stroje a šití na nich: určeno pracujícím v oboru šicích strojů a oděvního průmyslu. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1960, s. 7-8. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:430aefa0-2196-11e6-8803-005056827e51
Další zdroje:
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=002108074&local_base=NKC
Anotace:
Publikace mapuje historii výroby šicích strojů v jižních Čechách, vybudování továren v Soběslavi a Jindřichově Hradci.
Vetýška, Jiří. 90 let značky Lada: o šicích strojích a lidech kolem nich. Vyd. 1. Jindřichův Hradec: Epika, 2010. 221 s. ISBN 978-80-903972-9-3.

V roce 1830 svůj patent, považovaný za první prakticky použitelný model šicího stroje, přihlásil ve Francii tamní krejčí Barthélemy Thimonnier, otevřel si první manufakturu, v níž lidskou sílu dokázaly zcela nahradit jeho stroje.
První patent si nechal v Anglii zapsat konstruktér Charles Frederick Wiesenthal už v roce 1755, tedy v době, kdy na českém trůně seděla ještě Marie Terezie... Zachoval se však jen popis stroje, a není tedy jisté, zda vůbec kdy vznikl...
Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/vynalez-prumyslove-revoluce-do-kazde-rodiny-kdy-a-jak-vznikl-sici-stroj.A170515_104653_ln-zajimavosti_ape

Nejstarší dochovaný popis systému pro šicí stroje je z poloviny 18. století. Tento šicí stroj vynalezl Němec Wiesenthal. Wiesenthalův šicí stroj byl vybaven jehlou s ouškem uprostřed a bylo s ním možné ušít steh, který připomínal steh stehovací.
Další úspěch na cestě k principu pro šicí stroje zaznamenal opět příslušník německé národnosti. Němec Baltasar Krems z Mayen, který žil v Porýni, sestavil v období kolem roku 1800 vydařený šicí stroj, který šil řetízkový steh. Kremsův šicí stroj vystačil se základním vybavením, které bylo tvořeno pákou řízenou jehelnou tyčí, plynulým podáváním látky a dalšími zařízeními, která představují nedílné části pro šicí stroje dodnes. Baltasar Krems z Mayen svůj šicí stroj používal při šití jakobínských čepic a čepic zipfel...
Zdroj: https://sici-stroj.cz/sici-stroje-historie/