Historie rodu Harrachů v okrese Hradec Králové

Text dotazu

Zajímá mě historie rodu Harrachů a jejich vztah k okresu Hradec Králové -
hlavně v oblasti Nechanic. Historie jejich objektů v okrese Hradec Králové.
Patří nám statek Ve Stýskale - katastr Kunčice a zajímá mě historie tohoto
objektu, který prý v minulosti patřil rodu Harrachů a měla to být hříbárna
náležející k Hradku u Nechanic.

Odpověď

O historii rodu Harrachů se dočtete např. v těchto publikacích:

HALADA, Jan. Lexikon české šlechty (erby, fakta, osobnosti, sídla a
zajímavosti). Praha: Akropolis, 1992. (96068)

Ottův slovník naučný. Desátý díl. Praha: J.Otto, 1896. (IIN909/10)

Harrachové v okrese Hradec Králové:

Harrachové po třicetileté válce koupili panství Stěžery, ke kterému byly
postupně připojovány další dvory a vesnice v okolí Nechanic: roku 1829
panství Sadová-Petrovice, roku 1832 statky Kunčice a Trnava, roku 1838
statek Stračov, roku 1840 Barchov a 1854 velkostatek Zvíkov, roku 1868
Puchlovice, roku 1879 velkostatek Přím a roku 1886 nadační velkostatek
Libčany. Z těchto velkostatků byl posléze vytvořen jediný velkostatek
Sadová. Všechny Harrachovské velkostatky v Čechách, na Moravě i v Rakousku
řídila centrální kancelář ve Vídni.

Od počátku 19. století se Harrachové intenzivně věnovali správě svých
statků. Zakládali textilní manufaktury, železárny, sklárny a kladli základy
potravinářského průmyslu, rozvíjeli zemědělskou velkovýrobu, rybníkářství i
lesnictví.

František Arnošt Harrach nechal postavit v tzv. tudorovské gotice v letech
1838-1854 zámek Hrádek u Nechanic.

Zdroje:

PRAŽÁK, Václav. Nechanice. Obrázky z historie a života města. Hradec
Králové: Garamon, 2003. (109231)

HORYNA, Václav. Vlastivěda Královéhradecka. Kulturní a hospodářský snímek
okresu. Hradec Králové: Okresní pedagogické středisko, 1968. (108064)

SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. 5.díl. Praha:
Šolc a Šimáček, 1933. (33072/5)

PEŠEK, Josef. Nechanice nad Bystřicí: Minulostí do přítomnosti. Praha: A.
Bohdanecký, 1916. (108340)

Hrádek u Nechanic. Praha: Východočeské krajské středisko památkové péče a
ochrany přírody, 1961. (109067)

WAGNER, Jaroslav. Státní zámek Hrádek u Nechanic. Praha: Sportovní a
turistické nakladatelství, 1958. (108631)

O statku ve Stýskale jsme žádné informace nezjistili, ale domníváme se, že
by Vám mohli pomoci ve Státním okresním archivu v Hradci Králové -
sokahk@volny.cz