Historie pohostinství

Text dotazu

Dobrý den Zajímala by mě historie pohostinství od Starověku do současnosti.

Odpověď

Dobrý den,
již ve starobabylonské době existovaly hostince (provozované i ženami). V Chammurapiho zákoníku je například uvedeno nařízení o provozování hostinců, který přísně zakazuje nepatřičné zvyšování cen a krácení daní. Egyptské papyry v některých případech hovoří o "domech piva", které neměly příliš dobrou pověst, neboť často kombinovaly funkci hostince a veřejného domu.
Ve starověkém Řecku se hostince objevují přibližně od 8 - 5. století př.n.l., jednalo se však převážně o nuzné, špinavé a nepříliš útulné přízemní domy. Nechvalně vyhlášené byly již v této době přístavní krčmy.
Tato zařízení sloužila pouze pro nižší vrstvy, výše postavené osoby nacházely nocleh a stravu u předních občanů města.

I ve starověkém Římě existovaly zájezdní hostince (deversoria), jež se ovšem, podobně jako hostince v Řecku, netěšily dobré pověsti. "Tyto hostince byly nečisté a jejich majitelé, hlavně orientálci, byli pokládáni za prohnané obchodníky, kteří víno ředili nad míru a často poskytovali rovněž nabídku různých zábav a provozování hazardních her (zvláště kostky). Práce v hostinci  vykonávali otroci, svobodní zaměstnanci i ženský personál, který byl hostům po všech stránkách k službám." (Potravinářství, hotelnictví,
s.23)

"Prostí obyvatelé římských měst ale chodili jíst a pít do jiných zařízení.
Byla to tzv. thermopolia, kde se podávala teplá a studená jídla. Byly to většinou menší hostince, pro něž byly typické zděné kamenné pulty v přední části místnosti. Měly otvory, do nichž byly vloženy hliněné nádoby, z nichž obsluha hostům servírovala teplá jídla. Strávníci sedávali na dřevěných nebo kamenných lavicích, jedli, pili, bavili se. (...) Lidé navštěvovali také menší restaurace, tzv. cauporioe. Výčepy i hostinské místnosti v přízemí bývaly vyzdobeny freskami, v patře se nacházely hostinské pokoje."
(Hospody a jejich historická úloha v české společnosti, s. 8)

Kvalita ubytování a stravování se příliš nezlepšila ani v období středověku.
"Kupec sotva nalezl primitivní postel v temné světnici, zatímco doprovod spal ve stáji na slámě se zvířaty nebo v improvizovaném přístěnku. K zájezdnímu hostinci přináleželo většinou i menší hospodářství, které poskytovalo základní potraviny pro stůl cestujících. Většinou se podávala masa vařená, kašovité pokrmy, nezbytný chléb a ve městech i pivo. Úprava jídel probíhala často v místnosti, kde se jedlo - u stolu s lavicemi. (...) Ve městech byli hostinští organizováni v cechu  a jejich počet byl omezen.
Držení hostinského povolání se dědilo a bylo právoplatným majetkem rodů."
((Potravinářství, hotelnictví, s.25)

Více informací k historii pohostinství a vývoji hostinců a hospod můžete nalézt v níže uvedené literatuře:

* KMENT, Zdeněk. Hospody a jejich historická úloha v české společnosti, aneb, Hostince v Čechách, šenky na Valašsku a hospody ve Valašském Meziříčí.
1. vyd. Valašské Meziříčí : [Z. Kment], 2011.
* ČURDA, Dušan. Potravinářství, hotelnictví. 1. vyd. Praha : Scientia, 2004.

Další použité zdroje:
*  Encyklopedie starověkého Předního východu. 1. vyd. Praha : Libri, 1999.
*  CHALINE, Eric. Řecko v roce 415 př.n.l. : turistický průvodce po starověkém světě. 1. vyd. Praha : Volvox Globator, 2009.
*  LAURANCE, Ray. Řím v roce 300 n.l. : turistický průvodce po starověkém světě. 1. vyd. Praha : Volvox Globator, 2009.
* http://pompeje79.sweb.cz/74.htm