Historie obce Zábědov

Text dotazu

Ráda bych se dozvěděla co nejvíce informací o Zábědově (městská část Nového Bydžova), první zmínky, vývoj a význam názvu Zábědov, zda měl také nějaké majitele apod.

Odpověď

Informace o historii obce Zábědov a vývoji jejího názvu najdete v následující literatuře (v závorce je uvedená knihovna, která má knihy k dispozici, KMHK=Knihovna města Hradce Králové, SVK HK=Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové):

BOŠEK, Vojtěch. Místopis a veřejná správa politického okresu novobydžovského. 2. vyd. Nový Bydžov: V. Bošek, 1940, s. 172. (SVK HK)

JIZBA, Jiří. Místopis a veřejná správa politického okresu novobydžovského. Nový Bydžov: J. Jizba, 1931, 162 s. (SVK HK)

KUČA, Karel. Chlumecko a Novobydžovsko. Díl 1., Historie a architektonické památky Pocidliní. 1. vyd. Hradec Králové: Balustráda, 1995, s. 53, 123, 168, 189, 204. ISBN 80-901906-O-X.(KMHK)

KUČA, Karel. Chlumecko a Novobydžovsko. Díl 2., Historie a architektonické památky Pocidliní. 1. vyd. Hradec Králové: Balustráda, 1995, s. 351-353, 360, 487. ISBN 80-901906-1-8. (KMHK)

KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Díl 4, Ml-Pan. 1. vyd. Praha: Libri, 2000, s. 487. ISBN 80-85983-16-8. (KMHK)

MRKVIČKA, Pavel. Správní vývoj obcí okresu Hradec Králové v letech 1850-2002. In: Královéhradecko: historický sborník pro poučenou veřejnost. V Zámrsku: Státní oblastní archiv, 2004, s. 209.

(KMHK)

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl 4., S – Ž. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957, s. 681-682. (KMHK)

Uplný adresář a popis politického okresu Novobydžovského: soudní okresy: Nový Bydžov - Chlumec n.C. a veškeré politické obce a osady. V Turnově: V. Kudrnáč, 1912, 171 s. (SVK HK)

Vlastivěda Královéhradecka: kulturní a hospodářský snímek okresu. Zpracoval Václav Horyna.  Hradec Králové: Okresní pedagogické středisko, 1968, s. 307. (KMHK)

Archivní fond obce najdete ve Státním okresním archivu v Hradci Králové. http://vychodoceskearchivy.cz/hradeckralove/e-badatelna_nova/novy-bydzov/zabedov/