historie Nuslí

Text dotazu

Milé pracovnice knihovny,

mám na Vás obrovskou prosbu. Pracuji jako učitelka na Pražském humanitním gymnáziu (Svatoslavova 333/4, Praha 4
Nusle), se studnety pracuji na projektu Genius loci. V rámci tohoto projektu se snažíme zjistit historii budovy (škola
v budově sídlí 2. rok), ale i informace o nejbližším okolí - kostel sv. Václava, Památník tří odbojů, Jiráskovy sady, náměstí generála Kutlvašra.

Poradíte mi prosím, zda neexistují nějaké knihy k historii Nuslí či jiné dokumenty, které by se nám do projektu hodily? Zajímá mě, jde se dají nalézt informace o těchto lokalitách. Nevím,

Budu ráda i za jakékoli materiály, tipy, které by nám mohly při projektu pomoc.

Děkuji předem za informace.

Odpověď

Dobrý den,

v Městské knihovně v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí je úsek pragensií, který shromažďuje místopisné informace o Praze. Máme zde knihy, brožury, časopisy, články, mapy a další materiály věnované jednotlivým částem Prahy. Úsek je otevřen pro veřejnost v otevíracích dobách Ústřední knihovny. Telefon: 222113371. Upozorňuji jen, že od 22.10. do 27.10. včetně je mimořádná uzavírka z důvodu stavebních prací. Informace o otevíracích dobách poboček MKP jsou zde: https://www.mlp.cz/cz/kontakty/pobocky/

K Vašemu dotazu bych doporučila tyto materiály:

Pavel Augusta: Praha 4 křížem krážem, 2005 (D 16247); Dagmar Broncová, Milan Polák: Praha 4 známá neznámá, 2014(D 21374); Pavel Bedrníček: Příběhy pražských svatyní, 2002 (D 14691, D 18436) ; Umělecké památky Prahy. Velká Praha, 2017, (D 12098/5-2); Eva Hrubešová, Josef Hrubeš: Ve stínu pražských soch a pomníků ( D 14987). Také doporučuji : Julius Janeček: Nusle-Pankrác a Vršovice : Adresář úřadů, škol, soukromých ústavů, velkozávodů, spolků a zařízení všeobecně prospěšných, 1904. (II U 857) V tomto adresáři je na str. 5 uvedena informace o čp. 333. Uvedené knihy a další materiály k tématu najdete v našem úseku. Dovoluji si upozornit, že ve studovně pragensií jsou knihy k dispozici pouze prezenčně ( k místnímu studiu).

Použité zdroje

katalog Městské knihovny (Koniáš)