Historie nátěrových systémů

Text dotazu

Dobrý den, hledám literaturu zabývající se historickým vývojem nátěrových systémů, ve které by bylo popsáno, kdy a jak člověk začal používat barvy jako ochranu proti korozi.Dále mě zajímá popis ochrany proti korozi u středověkých lodí.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za zaslání Vašeho dotazu.
K Vašemu dotazu níže uvádím přehled dokumentů nalezených v katalogu Národní
technické knihovny a v Souborném katalogu ČR, jedná se o výběr (předmětové
heslo/klíčové slovo - nátěrové hmoty; nátěry; barvy; ochrana + koroze), vzhledem k šíři
tématu Vám doporučuji prohledat souborné katalogy či další zdroje (viz http://tech.jib.cz/informacni-zdroje/seznam-vysokych-skol) včetně Volného internetu. Případně si můžete na toto téma nechat vypracovat rešerši, jedná se ale o placenou službu. Rešerši vypracovávají
jak knihovny (např. viz rešeršní služby v NTK http://www.techlib.cz/cs/129-resersni-sluzby), akademické ústavy či komerční subjekty.

Zdroj: katalog Národní technické knihovny (http://aleph.techlib.cz/F?func=find-b-0&local_base=stk&RN=550858046)
Hodnocení účinnosti nátěrových systémů aplikovaných na zkorodované povrchy kovů : doktorská disertační práce / Aleš Dvořák ; školitel Marta Ščerbejová. --  2005. -- 132 l. : il. (část. barev.)

Koroze a ochrana materiálů / Václav Jeřábek. -- Praha : Nakladatelství techn. lit., 1967. -- 56

Malby a nátěry / Petr Borovec. -- 1. vyd.. -- Brno : ERA, 2007. -- 84 s. : il.

Barva, struktura, povrch / Kristina Ganzová, Sascha Kober. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2003. -- 128 s. : il.

Nátěrové hmoty. Díl 1 / Ladislav Lukavský, Stanislav Bouška, Václav Fiala. -- 3. upr. vyd.. -- Praha : Merkur, 1993. -- 250 s.

Nátěrové hmoty. Díl 2 / Ladislav Lukavský, Stanislav Bouška, Václav Fiala. -- 3. upr. vyd.. -- Praha : Merkur, 1993. -- 351 s.

Nátěry kovů / Hana Kubátová a kol.. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2000. -- 101 s. : il.

Zdroj: Souborný katalog České republiky (www.caslin.cz)

Historie výroby nátěrových hmot a tiskových barev / sestavil na podkladě písemných pramenů
a ústních informací Karel Ulrich. -- Kralupy n. Vlt. : [s.n.], 1995. -- 59 s., [102] l. příl. : il.

Úvod do ochrany kovů proti korozi pomocí nátěrů / Miloslav Svoboda. -- 2. rozšíř. vyd.. -- Pardubice : Vys. škola chem.-technolog., 1978. -- 93 s.

Koroze a ochrana materiálu. -- Roč. 1, č. 1 (1957)-roč. 53, č. 3 (2009). -- Praha : Státní výzkumný ústav ochrany materiálu, 1957-2009. --    sv. ; 30 cm
ISSN 0452-599X

Nátěry kovů / Hana Kubátová a kolektiv. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2000. -- 101 s. : il. ; 21 cm. -- (Profi & hobby ; sv. 68)
ISBN 80-247-9035-1 (brož.)

Technologie nátěrových hmot I : pigmenty a plniva pro nátěrové hmoty / Andréa [sic] Kalendová. -- Vyd. 1.. -- Pardubice : Univerzita Pardubice, 2003. -- 431 s., [9] s. obr. příl. : il. (některé barev.) ; 30 cm
ISBN 80-7194-576-5 (brož.)

Technologie nátěrových hmot II : povrchové úpravy a způsoby předúpravy materiálů / Andréa [sic] Kalendová. -- Vyd. 1.. -- Pardubice : Univerzita Pardubice, 2003. -- 381 s. : il. ; 29 cm
ISBN 80-7194-555-2 (brož.)

Antikorozní pigmenty a nátěrové hmoty : sborník příspěvků odborné konference, Pardubice 23.10.2002 / [editor Andrea Kalendová]. -- Vyd. 1.. -- Pardubice : Univerzita Pardubice, 2002. -- 214 s. : il. ; 21 cm
ISBN 80-7194-502-1 (brož.)

Technologie laků : Výroba fermeží, laků, smaltů, tmelů a hmot pomocných / Karel Hrabě. -- Praha : Vědecko-technické nakladatelství, 1950. -- 7, 454, [1] s. ; 4°. -- (Chemická technologie ; Sv. 5, Seš. 6)

Válečné lodě : Lodě veslové a plachetní do roku 1860. 1.sv. / Vladimír Hynek, Petr Klučina. -- 1. vyd.. -- Praha : Naše vojsko, 1985. -- 221 s., obr.příl., fot., mp.

Zdroj: Volný Internet
http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2009090001