Historie Mezinárodní klasifikace nemocí

Text dotazu

Dobrý den,
lze sehnat nejstarší předchůdkyni dnešní Mezinárodní klasifikace nemocí?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

První klasifikaci nemocí pod názvem Mezinárodní klasifikace nemocí a příčin smrti sestavil v roce 1893 francouzský lékař Jacques Bertillon (1851-1922) na konferenci Mezinárodního statistického institutu (International Statistical Institute) v Chicagu. Mnoho států tento statistický systém začalo používat a roku 1898 jej American Public Health Association (APHA) doporučila k oficiálnímu užívání matrikářům v Kanadě, Mexiku a Spojených státech. Zároveň APHA doporučila pravidelné revize každých 10 let.

Použité zdroje

https://is.muni.cz/[…]/MKN_historie.pdf

Mezinárodní klasifikace nemocí a příčin smrti: (Bertillon, revise 1929: vyhlášena výnosem ministerstva veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy ze dne 19. listopadu 1930, č. 36. 812). Praha: Státní úřad statistický, 1934. 12 s.

Podrobná mezinárodní klasifikace nemocí a příčin smrti: (Bertillon. revise 1938) ... Praha: Státní úřad statistický, 1945. 16 s.

Záhoř, Jindřich: O klasifikaci příčin úmrtí dle Bertillona. Časopis lékařů českých, 1901, 40(10), s. 240-244.