historie knihovnického školství

Text dotazu

Dobrý den, pracuji ve vzdělávací instituci a chtěla bych se zeptat na knihovnické školství v Rakousku-Uhersku, respektive u nás před první světovou válkou a české knihov. školství do roku 1948. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Bohužel tématika dotazu je natolik široká, že jeho kvalifikované zodpovězení by vyžadovalo zpracování samostatné studie - tento typ služby naše knihovna neposkytuje. Můžeme vám ale nabídnout zpracování rešerše na toto téma v naší dokumentografické bázi dat. Dovoluji si zároveň upozornit na to, že pokud téma zpracováváte v rámci nějakého typu školní či vysokoškolské práce (ročníkové, diplomové apod.), je samostatné vypracování rešerše součástí zadání - pro tento účel nejsme oprávněni rešerši vypracovat, resp. potřebujeme potvrzení od zadavatele školní práce, tedy jejího vedoucího, že po zpracovateli práce samostatné zpracování rešerše nepožaduje.

Několik tipů pro vás: zajímavá a výchozí ve vaší případné rešerši by mohla být publikace

Poch, Josef, 1899-1964
K vývoji knihovnického školství u nás / Josef Poch. -- Praha : Státní nakladatelství, 1948 (E. Beaufort, n.s.). -- 34, [1] s. ; 8° Zvl. ot. z čís. 8. a 9.-10. Roč. XLI. České osvěty

Vyhledávat v dokumentografické bázi knihovny knihovnické literatury při NK ČR můžete na url
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=kkl

Vyhledávat ve svazkové bibliografii předválečné knihovnické literatury můžete v knihovně knihovnické literatury při NK ČR v Praze
http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm,
kde také naleznete vázané ročníky předválečných knihovnických časopisů či předválečné publikace zabývající se knihovnictvím.