Historie jména Simon

Text dotazu

Zajímala by mne historie jména Simon v kalendáriích. Dnes jméno není uvedeno a slaví se na Šimona 22.12. Nalezl jsem ale i údaj 18.2. Dále by mne zajímalo, zda jména Simon vychází ze jména Šimon nebo zda má svůj vlastní původ. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

jména Šimon, Simon a Simeon mají společný původ, přičemž nejstarší z nich je podoba „Simeon“. „Šimon“ je počeštěná varianta, která je v našich zemích nejběžnější. Jedná se o jména hebrejského původu (hebrejsky „Šimhón“), jejichž význam se vykládá jako „slyšící, naslouchající“.

Existence několika různých termínů jmenin je dána vývojem občanského kalendáře a rozdíly mezi ním a kalendářem církevním. Český občanský kalendář vychází z církevního kalendáře, v průběhu svého vývoje ovšem doznával mnoha změn – některá jména z něj byla vyškrtnuta, jiná přidána či přesunuta. Zároveň v něm byly zrušeny duplicity a multiplicity, kdy se totéž jméno v kalendáři vyskytovalo vícekrát (což mělo zase kořeny v církevním kalendáři, který pracuje ani ne tolik s pojmem „jmenin“, nýbrž spíše s tradicí slavení památky konkrétního světce – pokud existuje více světců téhož jména, v církevním kalendáři se dané jméno objevuje v průběhu roku vícekrát). V případě jmén Šimon/ Simon/ Simeon navíc celou věc komplikuje skutečnost, že se za patrona nositele jedné podoby jména mohou považovat i světci nazývaní jeho jinou variantou, tedy např. svatým patronem Simona může být kterýkoliv ze svatých Šimonů a svatých Simeonů.

18. února je dle církevního kalendáře zasvěcen svatému Simeonovi, který byl podle Bible synovcem svatého Josefa, a tedy Ježíšovým bratrancem. Traduje se, že po Ježíšově smrti byla Panna Maria přijata právě touto částí rodiny a žila s nimi pod jednou střechou. Simeon se stal po smrti prvního jeruzalémského biskupa Jakuba jeho nástupcem. V roce 107 podstoupil mučednickou smrt z rukou římských vojáků. Jeho hrob není znám, domnělé ostatky se nachází v Kolíně nad Rýnem a v Římě.

Svátek Šimona dne 22. prosince vychází z občanského kalendáře, tradičně se ovšem toto datum dává do souvislostí s postavou svatého Šimona Horlivce, jehož památku církev uctívá 28. října, spolu s památkou svatého Judy Tadeáše. Jedná se o Ježíšovy apoštoly a následné mučedníky.

V různých variantách církevního kalendáře najdeme svátek Šimona/ Simona/ Simeona i v termínech 16. 2. (Simeon z Metzu), 1. 6. (Simeon z Trieru), 8. 10. (stařec Simeon z Lukášova evangelia), 12. 3. (Simeon Nový teolog), 3. 11. (Šimon Ballachi), 12. 5. (Šimon Lourdel), 16. 5. (Šimon Stock), 24. 5. (Šimon Stylita Mladší), 25. 7. (Šimon Stylita Starší), 26. 11. (Šimon z La Cava), 18. 7. (Šimon z Lipnice), 24. 3. (Šimon z Tridentu).

Zdroje:

 Knappová, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat?. Praha : Academia, 2010.

Ramš, V.: Po kom se jmenujeme? : Encyklopedie křestních jmen. Praha : Libri, 2003.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jmeniny