Historie francouzského jazyka + dubleta v současné francouzštině

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda existuje v ČR dostupná literatura ohledně historie a vývoje francouzského jazyka. Mým druhým dotazem by bylo, zda by se také nenašla literatura (v češtině i v cizích jazycích) na téma dubleta v současné francouzštině. Dubleta jsou slova, která mají společný etymon v latině, ale v dnešní francouzštině mají každé jiný význam.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den, níže posíláme kratší výběr knih, které se vztahují k 1. části vašeho dotazu V ČR dostupná literatura ohledně historie a vývoje francouzského jazyka. Co se týče vašeho 2. dotazu Dubleta v současné francouzštině, v ČR dostupnou knihu, která by se zaobírala přímo tímto konkrétním dotazem, jsme nenašli. Posíláme ale opět kratší výběrový seznam knih vztahující se k této tématice. Všechny knihy jsou dostupné buď on-line, ve fondech Národní knihovny či jiných českých knihoven.

V ČR dostupná literatura ohledně historie a vývoje francouzského jazyka:

CAPUT, Jean-Pol. La langue française: Histoire d'une institution. Paris: Larousse, 1972-1975. 2 sv. Collection L.

CERQUIGLINI, Bernard et al. Histoire de la littérature française. Paris: Nathan, 1984. 239 s.

CHAURAND, Jacques. Histoire de la langue Française. Paris: Presses univ. de France, 1969. 126 s. Que sais-je?; No. 167.

ČERNÝ, Jiří. Dějiny lingvistiky. 1. soubor. vyd. Olomouc: Votobia, 1996. 517 s. ISBN 80-85885-96-4.

DUCHÁČEK, Otto. Dějiny francouzského jazyka: [určeno] pro posluchače fak. filologické. 1. vyd. Praha: SPN, 1953. 56 s. Učební texty vysokých škol.

FERRO, Marc a LENDEROVÁ, Milena. Dějiny Francie. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2006. 692 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-888-8.

MARTIN, Robert, ed. a ANTOINE, Gérald, ed. Histoire de la langue française 1880-1914. Paris: Édit. de Centre National de la Recherche Scient., 1985. 642 s. ISBN 2-222-03582-1.

PICOCHE, Jacqueline. Dictionnaire etymologique du français. Paris: Robert, 1983. 12, 827 s.

ŠIMEK, Otakar. Dějiny francouzské literatury v obrysech. Díl první, Středověk: (od IX. stol. do renesance). 1. vyd. Praha: Sfinx, Bohumil Janda, 1947. 256 s., [24] s. obr. příl. Nové cíle; sv. 994. Věda lidu XX. věku; sv. 4. Kmen.

TRITTER, Jean-Louis. Histoire de la langue française. [Paris]: Ellipses, ©1999. 352 s. Universités. Lettres. ISBN 2-7298-5854-7.

Dubleta v současné francouzštině

Acquisition of romance languages: old acquisition challenges and new explanations from a generative perspective [online]. Boston, [Massachusetts]: De Gruyter Mouton, 2016, ©2016. Studies on Language Acquisition, Volume 52 [cit. 2020-01-13]. ISBN 978-1-61451-357-5. Dostupné z: https://ebookcentral.proquest.com/lib/natl-ebooks/detail.action?docID=4691373.

DAUZAT, Albert. Les argots de métiers franco-provençaux. Paris: E. Champion, 1917. vii, 268 s. Bibliothèque de l'École des hautes études. Sciences historiques et philologiques; Fasc. 223.

000000000000000 LAUWERS, Peter. La description du français entre la tradition grammaticale et la modernité linguistique: étude historiographique et épistémologique de la grammaire française entre 1907 et 1948. Leuven: Peeters, 2004. xvii, 777 s. Orbis / Suplementa; t. 24. ISBN 90-429-1472-6.

KYLOUŠEK, Petr, ed. Rencontres françaises - Brno 2003: actes du 6e séminaire international d'études doctorales, Brno, 5-8 février 2003. Vyd. 1. V Brně: Masarykova univerzita, 2004. 344 s. ISBN 80-210-3482-3.

MARTIN, Robert a MARTIN, Éveline. Guide bibliographique de linguistique française. Paris: Klincksieck, 1973. 186 s. Bibliothèque française et romane; No. 6. REY, Alain, ed. Dictionnaire historique de la langue française. Paris: Dictionnaires le Robert, 1992. 2 sv. ISBN 2-85036-187-9.

Publications du Centre d'etude du français moderne et contemporain. Vol. 2. Paris: Didier, 1970. 1 sv.

WAGNER, Robert Léon. Essais de linguistique française. [Paris]: Nathan, 1980. 199 s. Université Nathan Information Formation.