Historie daňové soustavy v ČR

Text dotazu

Rád bych se zeptal na literaturu, která by jasně a výstižne popsala vývoj
daní a daňove soustavy v tehdejším Československu nejlépe od 1918-1989.
Základní informace jsem našel na webu ministerstva financí. Podrobnější
informace se mi však nedaří najít. Prosím o co největší množtví potřebné
literatury.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ohledně historického vývoje daní v Československu jsme nalezli následující publikace (bibl. záznamy dostupné v online katalogu Národní knihovny ČR - báze NKC, http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

1) BERÁK, Jaromír. Historický vývoj naší soustavy přímých daní. V Praze :
nákladem vlastním, 1939. (Typus). 134 - [I] s. ; 8. Zvláštní otisk z časopisu "Sborník věd právních a státních", roč. XXXIX.

2) Stručné pojednání o rozpočtování státních výdajů a příjmů, o organisaci služby poukazovací, účetní a pokladní, o evidenci hospodaření rozpočtovými úvěry, o kontrahovaní přechodných a dlouhodobých zápůjček jakož i o poměru státní pokladny k Národní bance Československé, s vylíčením historického vývoje účetní, pokladní a kontrolní služby na dnešním území československého
státu: Přehled organisace vybírání daní, dávek, poplatků a cel v republice Československé. Praha : Min. financí, odd. II B/5 a, 1932. 101 s. : 1 vol.
příl. ; 8

3) ADAM, Jan. Wage, price and taxation policy in Czechoslovakia 1948-1970.
Berlin : Duncker & Humblot, 1974. 231 s. ; 24 cm. (Veröffentlichungen des Osteuropa-Institutes München. Reihe: Wirtschaft und Gesellschaft ; Heft 15).
ISBN 3-428-03149-0 (brož.)

V těchto dokumentech by mohl být obsažen také nějaký historický úvod, případně odkazy na literaturu:

4) VÍTEK, Leoš. Daňová politika České republiky : historický vývoj, současnost a perspektivy zdanění na území ČR s ohledem na integraci českého hospodářství do světového ekonomického společenství. Praha :
Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2001. -- 87, xiv s. : il. ; 25 cm. -- (Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky ; 6/2001). ISBN
80-238-8182-5 (v knize neuvedeno : brož.)

5) BERÁK, Jaromír. Daň z obratu v Protektorátu Čechy a Morava od 1. října 1940 : Přehled spotřebních daní. Praha : Tiskové podniky Ústředního svazu průmyslu pro Čechy a Moravu, 1940 (Pražská akciová tiskárna). 191 - [I] s. ; 8. (Průmyslové praktikum ; Čís. 26).

6) KROFTA, Kamil. Začátky české berně. Praha : Historický klub, 1931. 100 s.

7) CHYLÍK, Jindřich. O daňové soustavě československé. Přednesl Jindřich Chylík ve schůzi [České] společnosti [národohospodářské] dne 15. listopadu
1937 v Praze a dne 22. listopadu 1937 v odboru v Brně. V Praze : Česká společnost národohospodářská : Fr. Řivnáč [distributor], 1937 (Prometheus).
18 s. ; 8°. (Sbírka přednášek pořádaných Českou společností národohospodářskou ; Období 1937-38.

8) SHAYA, Jamil Československá daňová soustava a její komplexní reforma.
Univerzita Karlova. -- [S.l. : s.n.], 1992. -- 1 sv. (nestr.)

9) BERÁK, Jaromír, 1902-1964. Konstruktivní problémy československé daňové soustavy : [Podle přednášky konané v Právnické jednotě v Praze dne 5. května 1938. V Praze : [nákladem vlastním, 1938] (Dr. Ed. Grégr a syn). 22 s. ; 8°

10) GRÚŇ, Lubomír. Vybrané kapitoly z histórie daní, poplatkov a cla. Olomouc:
Univerzita Palackého, 2004. ISBN 80-244-0867-8.

Velmi užitečné mohou být také články (záznamy naleznete v bázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících, http://sigma.nkp.cz/cze/anl)

10) LACINA, Vlastislav. (Staro)nové daně v novém státě : daňová reforma v první československé republice. 8 il. Obsahuje bibliografické odkazy
In: Dějiny a současnost. -- ISSN 0418-5129. -- Roč. 24, č. 2 (2002), s.
22-27.

11) CHMELÍk, Milan. Vznik a vývoj daňové správy v Čechách. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 13, č. 11 (2005), s. 13-19.

12) BONĚK, Báclav. Z historie daňového řízení v českých zemích. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 10, č. 6 (2002), s. 2-6

13) BONĚK, Václav. K historii daňových reforem v českých zemích. In: Daně a finance. -- ISSN 1801-6006. -- Roč. 15, č. 11 (2007), s. 3-6

14) GRÚŇ, Lubomír. Z historie daní a zdanění. 5. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 13, č. 4 (2005), s. 10-12

GRÚŇ, Lubomír. Z historie daní a zdanění. 4. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 12, č. 12 (2004), s. 10-13

GRÚŇ, Lubomír. Z historie zdanění a daní. 3. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 12, č. 7-8 (2004), s. 18-21

GRÚŇ, Lubomír. Z historie zdanění a daní / 2. / In: Daně a finance. -- ISSN 1801-6006. -- Roč. 15, č. 9 (2007), s. 23-27

GRÚŇ, Lubomír. Z historie zdanění a daní. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 12, č. 4 (2004), s. 14-15

GRÚŇ, Lubomír. Z historie zdanění a daní. pokračování. In: Daně. -- ISSN 1210-8103. -- Roč. 12, č. 5 (2004), s. 20-22

Doporučovali bychom Vám obrátit se také na některou z odborných knihoven s ekonomickým zaměřením, např. Centrum informačních a knihovnických služeb Vysoké školy ekonomické v Praze - http://ciks.vse.cz/, nebo Odbornou knihovnu České národní banky - http://www.cnb.cz/cs/verejnost/knihovna_cnb/.