historie českého filmu

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych poradit dostupné publikace, knihy, časopisy, internetové adresy pojednávající o historii českého filmu od jeho počátků v 19. století až po současnost, včetně informací o němém filmu, o režiséřích, kameramanech, hercích, popřípadě i kde by se daly půjčit jejich filmy, hlavně ty do roku 1945 (i němé).

Odpověď

Dobrý den, k hledání literatury můžete využít báze NKC (knihy), ANL (články): http://sigma.nkp.cz/F.
Zadávejte klíčová slova: český film (do pole předmět, slova ze všech polí nebo slova z názvu). Je dobré si vyzkoušet, jaké výsledky dotazy dávají.
Ze základních publikací:
Český hraný film = Czech feature film / [filmografie, obsah, poznámky a rejstříky Eva Urbanová, Blažena Urgošíková ; filmové materiály a úvod Vladimír Opěla ; soudobá dokumentace Jitka Panznerová ; prameny a bibliografie Ivan Klimeš]. -- Praha : Národní filmový archiv, 1995- . -- sv. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 31 cm

Filmová ročenka = Film yearbook. -- Praha : Národní filmový archiv, [1993]- . -- sv. ; 21 cm
(poslední svazek za r. 2004)

Literaturu k jednotlivým režisérům ap. můžete v uvedených bázích hledat podle příslušného jména.

Základní institucí v oblasti historie českého filmu je Národní filmový archiv (www.nfa.cz), na jeho stránkách najdete další informace, v katalogu knihovny další dokumenty. NFA také umožňuje výpůjčky starších filmů, shromažďuje materiály k dějinám filmu.

Zajímavou adresou může být Česko-Slovenská filmová databáze: www.csfd.cz.