Historie a každodennost Velké Moravy

Text dotazu

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda-li máte ve Vaší knihovně nějaké publikace o dějinách Velké Moravy, případně o Moravanech. Sháním zejména např. zmínky o Moravanech a Moravě v období od osídlení Moravy slovanskými kmeny až po pozdní středověk, staré jazykové záznamy tehdejšího jazyka (pokud vůbec existují) a staré mapy.

Budu vděčen za každou odpověď, děkuji

Odpověď

Dobrý den,

velkomoravské období našich dějin je velkým tématem české a moravské
historie a publikací, které se historie, kultury, každodenního života i
jazyka starých Moravanů je velmi mnoho (jakkoliv jsou nám kvůli
fragmentálním písemným pramenům z oné doby vzdáleni). Posílám stručný
seznam publikací týkajících se Vámi požadovaného tématu. Zaměření je
převážně historicko-archeologického charakteru. Některé z publikací
obsahují mapy. Všechny publikace v seznamu jsou ve fondech naší MZK:

Bárta, Oldřich: Almanach Velká Morava
Bagin, Anton: Apoštolé Slovanů Cyril a Metoděj a Velká Morava
Galuška, Luděk: Archeologický skanzen v Modré u Velehradu :
velkomoravské opevněné sídliště středního Pomoraví
Kučera, Matúš: Kráľ Svätopluk (slovensky)
Bartoňková, Dagmar: Magnae Moraviae fontes historici = Prameny k
dějinám Velké Moravy.
Poláček, Lumír: Terénní výzkum v Mikulčicích
Profantová, Naďa: Mikulčice - pohřebiště u 6. a 12. kostela = Mikulčice
- Gräberfeld bei der 6. und 12. Kirche
Poláček, Lumír: Památky Velké Moravy : Slovanské hradiště v
Mikulčicích, Kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech /
Dresler, Petr: Opevnění Pohanska u Břeclavi
Vaškových, Miroslav: Průvodce po významných archeologických lokalitách
z období Velké Moravy
Macháček, Jiří: Studie k velkomoravské keramice : metody, analýzy a
syntézy, modely
Galuška, Luděk: Velká Morava

Ohledně staroslověnského jazyka bych doporučil nahlédnout do:
Večerka, Radoslav: Staroslověnská etapa českého písemnictví - v
publikaci najdete popis jazykové situace v tomto období i ukázky textů a
představení základních principů staroslověnštiny.

V případě, že byste měl zájem o ještě širší informace, zahrnující i
časopisecké články (kterých myslím k tomuto tématu bude v češtině
opravdu mnoho), je možnost nechat si vypracovat odbornou rešerši.
Informace o rešerši naleznete na našich stránkách na
http://www.mzk.cz/sluzby/reserse-konzultace.