Původ příjmení Bufka

Text dotazu

Dobrý den. Jak dlouho existuje v ČR příjmení Bufka a co to znamená? Jaký je původ a jeho historie?

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy Antonína Kotíka vzniklo příjmení Bufka jako zdrobnělina příjmení Buva.

V novější knize Dobravy Moldanové se pak nachází níže uvedené heslo:
Bůva
– mor. nář. sl. buvat = spát; východoslovenské slovo bova = veliká a tlustá žena; Buvala, Buvalič, Bufák, Bufka (zdrob.; -f- spodobou; někdy drob. ze stč. slova přejatého z latiny: bufa = žába; přenes. velká bota).

O historii tohoto jména Vám však nedokážeme více říct. Můžete se však zkusit obrátit na Oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český (https://ujc.avcr.cz/o-ustavu/oddeleni/oddeleni-onomastiky/index.html), kde by Vám snad mohli poradit více.

Použité zdroje

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení. Praha: t. E. Beaufort, 1894, s. 121 a 191. Dostupné online: https://www.digitalniknihov[…]a134-4a6c-b921-d229f40ba57a [cit. 10. 7. 2023]

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3., (druhé v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010, s. 36. ISBN 978-80-86781-14-3.