Historický vývoj sociální podpory rodin s dětmi

Text dotazu

Dobrý den, hledám zdroje pro svoji bakalářskou
práci na téma Historický vývoj sociální podpory rodin s dětmi. Především
potřebuji zdroje pro období před rokem 1918 a pro první republiku. Případně
zda přímo existuje monografie na toto téma. Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

mnoho zdrojů k této problematice pro období první republiky a před rokem 1918 jsme bohužel nenalezli. Prostřednictvím Souborného katalogu ČR(http://aleph.nkp.cz/cze/skc) jsme získali záznamy tří dobových dokumentů, které by Vám mohly pomoci:

DOBIÁŠ, Kazimír. Sociální politika Československé republiky v prvním desetiletí jejího trvání. Praha: Otakar Janáček, 1929. 77 s. Otisk ze "Slovníku národohospodářského, sociálního a politického", l. 518-540

Abstrakt: Jednotlivé složky a aspekty systému sociální péče v Československu mezi lety 1918 a 1928. Péče o nezaměstnané a válečné poškozence, role odborů. Pracovní zákonodárství, bytová politika, druhy a institucionální systém sociálního pojištění. Péče o mládež, problematika vystěhovalectví

* sociální zabezpečení * sociální pojištění * podpora v nezaměstnanosti * pracovní právo * bytová politika * váleční invalidé * Československo * dějiny ekonomického myšlení * studie

Státní válečná péče vyživovací a zaopatřovací: předpisy o vyživovacích příspěvcích rodinám a příbuzenstvu mobilisovaných, o státních podporách pro tyto osoby a vojenském zaopatření invalidů, jakož i vdov a sirotků po padlých vojínech : s příklady pensijních výpočtů a vzorce žádostí v záležitostech vyživovacích / napsal Dr. X. Praha : Hůrka, 1916. 84 s. : tab. (Úřednická knihovnička. Ročník 1916 ; č. 3)

* první světová válka, Rakousko-Uhersko * sociální péče, Rakousko Uhersko * sociální podpory,Rakousko-Uhersko * sociální zákony, Rakousko-Uhersko

MEISSNER, Alfred. Nároky vdov a sirotků po padlých vojínech. Praha: Ústřední dělnické knihkupectví a nakladatelství, 1914. 69 s.

* první světová válka - padlí * sirotčí důchody * sociální podpory, Rakousko-Uhersko * váleční poškozenci * vdovské důchody * komentáře

Existuje také publikace věnující se mj. sociálním dějinám první republiky:

PRŮCHA, Václav a kol. Hospodářské a sociální dějiny Československa 1918-1992. Brno: Doplněk, 2004-2009. 2 sv. ; 23 cm. ISBN 80-7239-147-X (sv. 1 : váz.). ISBN 978-80-7239-228-5 (sv. 2 : váz.).

Dále jsme nalezli jeden článek v sborníku vydaném Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR:

MĚCHÝŘ, Jan. Stát Jánošík aneb ohlédnutí za sociálním státem. In: Historik v soudobých dějinách : Milanu Otáhalovi k osmdesátým narozeninám. Praha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2008. s. 165-176.

Záznam sborníku zde: https://biblio.hiu.cas.cz/records/e2e348a1-c1bb-4206-b847-e587eb3c9007

*1918-1939 - daňová politika - nemocenské pojištění - republika 1. - sociální politika - sociální zabezpečení - Československo

Kromě této databáze jsme vyhledávali také v článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl) a Bibliografických databázích Historického ústavu AV ČR (https://biblio.hiu.cas.cz), avšak bez úspěchu.