Historické omyly

Text dotazu

Dobrý den, píšu článek pro děti o historických nesmyslech (omylech) - například že Napoleon nebyl na svou dobu malý, že Vikingové nenosili rohy nebo že Vilém Tel nežil. Můžete mi prosím doporučit knihu, která se těmito historickými nesmysly zabývá + poslat mi alespoň 15
takových nesmyslů. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
Vaše téma je velmi zajímavé a takovéto omyly by více zajímali i nás osobně, ovšem služba Ptejte se knihovny slouží k doporučení literatury a vypracování stručných faktografických odpovědí (viz Pravidla fomulace dotazu PSK, http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu/#pravidla). Především z časových důvodů nelze procházet knihy a hledat v nich požadované informace, to již náleží uživatelům. Níže Vám proto uvádíme příklady některých omylů a pravd, které jsou uvedeny v citovaných knihách. Věříme, že Vás tyto ukázky inspirují k hlubšímu studiu nejenom uvedených publikací, ale také dalších knih v seznamu literatury uvedených na konci odpovědi, a které jistě budou obsahovat další vžité omyly.

Ukázkou Vám nejdříve uvádíme témata některých omylů, ale také pravd, které se jako omyly mohou jevit, tak jak jsou nastíněny v knize "50 největších lží a legend světových dějin":
* Byla Kleopatra skutečně jedna z nejkrásnějších žen dějin?
* Je označení "temná epocha" pro středověk správné?
* Skutečně žil Robin Hood nebo se jedná o pouhou legendu, která se nezakládá na pravdě?
* Existoval hrabě Dracula a pokud ano, byl skutečně oním obávaným "člověkem", jak ho známe dnes?

Další kniha "Obrazový opravník obecně oblíbených omylů" nabízí čtenářům zamyšlení např. nad těmito tématy, které dodnes budí diskuze a dohady:
* Byl opravdu K.H.Mácha zádumčivým a nespokojeným rozervancem a romantikem tak, jak je dnes občas v souladu se svým dílem líčen?
* Byli Mongolové skutečně tak krutí bojovníci nebo byli stejní, jako všechny tehdejší válčící národy? Lze o nich dokonce říci, že byli nábožensky snášenlivější než ostatní?
* Kniha také obsahuje polemiku nad Vámi zmiňovanými roky na přilbách Vikingů.
* Vymyslel slovo robot skutečně Karel Čapek nebo jeho bratr Josef?

Záznamy citované literatury:
* GUTBERLET, Bernd Ingmar. 50 největších lží a legend světové historie. Vyd.
1. Brno: MOBA, c2008. 224 s. ISBN 978-80-243-3283-3.

* SOUČEK, Ludvík. Obrazový opravník obecně oblíbených omylů. Praha: Český klub, 1997. 230 s. ISBN 80-85637-38-3.

Další zajímavá témata byste mohl najít v publikacích:
* History revue: dějinné otazníky - bitvy - osudy mocných - spiknutí - historické omyly. Praha: RF Hobby, 2008- . Dostupné též z:
<http://www.historyrevue.cz>. ISSN 1803-0440.
Pozn.: jedná se o periodikum

* REGAN, Geoffrey. Guinnessova kniha námořních omylů. 1. vyd. Praha:
Velryba, [1995]. 186 s. Omyly. ISBN 80-85860-03-1.

* REGAN, Geoffrey. Guinnessova kniha válečných omylů. 1. vyd. Praha:
Velryba, 1993-1995. 2 sv. ISBN 80-901322-6-X.

* BÜRGIN, Luc. Omyly vědy: zneuznaní géniové, smůla vynálezců a zcela chybné
soudy: "a přece měli pravdu!". Vyd. 1. Praha: Brána, 1998. 173 s. ISBN 80-7243-005-X.

* BELLEMARE, Pierre a NAHMIAS, Jean-François. Hrozná pravda: 26 velkých záhad historie konečně vyřešeno. Vyd. 1. Praha: Práh, 2009. 355 s. ISBN 978-80-7252-270-5.

* RAK, Jiří. Bývali Čechové-: české historické mýty a stereotypy. Vyd. 1.
Jinočany: H & H, 1994. 148 s. ISBN 80-85787-73-3.

* CANDUCI, Alexander. Největší lži v dějinách: falše, podvody, svádění viny na druhé a oficiální kamufláže, které utvářely svět. Vyd. 1. Praha: Fortuna Libri, c2011. 335 s. Fortuna factum. ISBN 978-80-7321-540-8.

* FARQUAR, Michael. Pokladnice podvodů: lháři, podvodníci, podrazáci a neuvěřitelné pravdivé příběhy největších podvodů, lží a padělků. 1. vyd.
Praha: Talpress, 2006. 278 s. ISBN 80-7197-308-4.

* SOUČEK, Ludvík. Blázniví vynálezci: Kapitoly z dějin nesmyslů. 1. vyd.
Praha: Albatros, 1974. 227, [4] s.
Resumé: Desítky dobových ilustrací provázejí vtipnou knížku o historii neužitečných vynálezů, na něž bylo marnotratně vynaloženo mnoho lidského umu, aniž přinesly nějaký prospěch. Autor v ní vypráví o středověkých i novodobých alchymistech, o podvodnících a šarlatánech, spekulujících s lidskou důvěřivostí, o nesmyslných rekordech, o "perpeťácích"-vynálezcích perpetua mobile-, kteří jen zdánlivě patří minulosti, jak dokazuje na mnoha příkladech z nedávné doby.

* WALLER, John. Fabulous science: fact and fiction in the history of scientific discovery. 1st pub. as an Oxford University Press paperback 2004.
Oxford: Oxford University Press, 2004, c2002. xi, 308 s. ISBN 0-19-860939-6.

* SLAVÍK, Jan a BOUČEK, Jaroslav, ed. Iluze a skutečnost. Vyd. 1. Praha:
Academia, 2000. 231 s. ISBN 80-200-0727-X.

* KREJČÍ, Karel. Praha legend a skutečnosti. V Praze: XYZ, 2010. 295 s. ISBN

Záznam těchto publikací spolu s informacemi o dostupnoti v českých knihovnách naleznete v Souborném katalogu ČR, který je dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/. Zde také můžete dohledat další publikace pomocí klíčových slov např.: omyl*, lež, lži*, nesmysl*, mýt*, nepravd*, skutečn*, dějin*, histor*, atd. a jejich kombinací. Pozn.: znak * slouží k pravostrannému rozšíření, tj. při zadání slova mýt* bude vyhledáno: mýty, mýtus, mytologie, apod.