Historické a méně obvyklé techniky fotografie

Text dotazu

Hledám informační zdroje k historickým technikám fotografie - daguerrotypie, ambrotypie, ferrotypie, stereotypie apod. Zejména se zajímám o jejich užití v současnosti, jestli jsou stále praktikovány, např. jako historická kuriozita, a popis postupů v současnosti použitelných. Z moderních, méně obvyklých technik je to např. elektrografie. Uvítám odkazy na dokumenty k tématu.
Tento dotaz jsem původně zaslal do umělecké knihovny, kde uvedli, že je spíše technického rázu a měl by být směřován do technické knihovny.

Odpověď

Dobrý den,
můžeme Vám doporučit knihu Historické fotografické techniky historika fotografie pana Pavla Scheuflera z roku 1993, kterou je možné shlédnout na stránkách: http://www.scheufler.cz/data/File/z_knihy_10.doc.

Bližší informace o autorovi naleznete na stránkách: http://www.scheufler.cz .

Pokud si budete chtít knihu vypůjčit, je ve fondech následujících knihoven. V případě, že Vám ani jedna z uvedených knihoven nevyhovuje, kontaktujte svou nejbližší knihovnu pro zprostředkování meziknihovní výpůjční služby.

Historické fotografické techniky / Pavel Scheufler. -- Vyd. 1.. -- Praha : IPOS ARTAMA ; Plzeň : Společnost IF Plzeň, 1993. -- 58 s. ; 21 cm

ABA001 [NK ČR Praha] -- prezenčně (pouze ke studiu ve studovně)
ABA007 [KNAV Praha] -- sign. I 25 SCHEUF
ABB036 [AV ČR - Historický ústav Praha] -- sign. C 79.986
KOE301 [Regionální muzeum Kolín]
OLA001 [Vědecká knihovna Olomouc] -- sign. 588.377
PNA001 [Studijní a vědecká knihovna Plzeň] -- sign. 391A31116

Wikipedie:

Výpis různých fotografických technik naleznete na stránce:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fotografick%C3%A9_procesy

na stránkách této online encyklopedie jsou vysvětleny jednotlivé pojmy a v závěru je vždy uvedena literatura, ze které autro příspěvku na internetu čerpal, doporučujeme k prohlédnutí:

Daguerrotypie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Daguerrotypie

Ambrotypie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ambrotypie

Tištěné publikace

Fotografické techniky historické
Malerei, Fotografie, Film / Laszlo Moholy-Nagy ; mit einer Ammerkung des Herausgebers und einem Nachwort von Otto Stelzer. -- Mainz ; Berlin : Kupferberg, 1967 cop.. -- 147 s. : čb. obr.

ABE310 [Uměleckoprůmyslové muzeum Praha] -- sign. C9644

Elektrografie
Přehled způsobů kopírování dokumentů s některými podrobnými údaji o elektrografii / Naps. A. Aldrige a G. Mawdsley ; Přel. A. Rambousek. -- Praha : UVTEI, 1970. -- 13 s.

ABA003 [NK ČR - Knihovnický institut Praha] -- sign. Aba 16.071

Ferrotypie
Wiederherstellung alter photographischer Bilder und Reproduktion derselben im ursprünglichen und in neuzeitlichen Verfahren / von Erich Stenger.. -- Halle (Saale) : Verlag von Wilhelm Knapp, 1920. -- 68 s. : il. ; 22 cm

BOA001 [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. 2-1050.607

Daugerrotypie
The daguerreotype : nineteenth-century technology and modern science / M. Susan Barger and William B. White. -- Johns Hopkins pbk. ed.. -- Baltimore : Johns Hopkins University Press, 2000, c1991. -- xxii, 252 s. : il. ; 28 cm

ABA001 [NK ČR Praha] -- sign. E 061602

Pro další vyhledávání informací můžete využít internetový vyhledávač google na adrese www.google.cz a zadáním jednotlivých hesel můžete získat další informace k tématu, které vás zajímá.