Historická romantizující poema

Text dotazu

Dobrý den,
již dlouho marně hledám poemu/veršovaný román, který jsem kdysi četla a bohužel jsem zapomněla titul i autora, pamatuji si jen přibližný děj. Dílo začíná bitvou, v níž je mužský hrdina/hlavní postava zraněn a zajat. Po zotavení je uvězněn a má být popraven, ve vězení se do něj ale zamiluje žalářníkova dcera. Žalářník se kvůli jejich lásce nakonec rozhodne vězně pustit, sám zůstane v jeho cele a nechává se popravit namísto něj. Hrdina s jeho dcerou pak prchá ze země a na znamení toho, že se jim útěk podařil, vypustí holubici, kterou žalářník těsně před svou popravou spatří.
Mám za to, že se děj odehrával na pozadí určité politické situace v českých zemích a měl vlastenecký podtext, také se domnívám, že se jedná o romantické dílo 19. stol., ale ani jedním si nejsem bohužel jistá.
Chápu, že dotaz je asi mimo Vaše možnosti, ale hledám již dlouho a chtěla jsem to zkusit i touto cestou, zda se náhodou nejedná třeba o známé dílo, které nějak uniklo mé pozornosti.
Předem děkuji za Váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

podle rozboru, který jsme nalezli v časopise Ruch z roku 1882 (viz níže), se domníváme, že by se mohlo jednat o báseň Adolfa Heyduka s názvem „Za víru a volnost“, v knižním vydání uváděno jako „Za volnost a víru“.

O básnictví našem za posledních dob. Ruch: Měsíčník pro zábavu se zvláštním zřetelem k produkci mladších spisovatelův. 5.6.1882, 4(16). S. 255-256. ISSN 1804-6177. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:9bbf30d0-8912-41ab-be05-74c57011c9f4

Vydání básně z roku 1883 je digitalizované a volně dostupné v digitální knihovně NK ČR:

HEYDUK, Adolf a SCHIKANEDER, Jakub. Za volnost a víru. V Praze: Tiskem a nákladem F. Šimáčka, [1883]. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:ddd4d3b0-43bd-11e4-a450-5ef3fc9bb22f

Báseň také vycházela na pokračování v číslech 2-9 časopisu Osvěta z roku 1881, odkaz na č. 2 - https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:7223bd20-ccb1-11e4-ae4e-5ef3fc9ae867 a dále na přehled dalších čísel - https://kramerius5.nkp.cz/periodical/uuid:7786b660-c963-11e4-8935-001018b5eb5c.