História vzniku priezvisk v Európe - diela

Text dotazu

Dobrý deň, márne už dlhšie hľadám na internete i v knihách v knižnici, ktoré sa zaoberajú priezviskami informáciu o tom, v ktorých storočiach vznikali v ktorých oblastiach Európy priezviská, či prímenia. Mohli by ste mi, prosím, o tom niečo napísať a uviesť zdroj, ktorý o tom hovorí? Ďakujem.

Odpověď

Dobrý den, informace (a mnoho odkazů na další zdroje) najdete v anglické wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Family_name.

Dotaz:

Dobry den, dakujem za vas tip, ale dufala som v akademickejsi zdroj, ako je Wikipedia. Pisem diplomovu pracu a citovat Wikipediu nie je mozne. Kazdopadne dakujem za snahu.

Odpověď:

Dobrý den, nepodařilo se nám bohužel v nám dostupných zdrojích najit žádnou tištěnou odbornou publikaci, která by se týkala historie vzniku a vývoje příjmení v Evropě.

Pod článkem, jehož adresu jsem Vám poslala v předchozí zprávě, najdete odkazy na různé podrobnější zdroje.

Informace o vzniku a vývoji příjmení v konkrétních jazykových prostředích jistě najdete i v publikacích pojednávajících o etymologii příjmení v těchto jazycích, např. (udávám publikace dostupné v Národní knihovně ČR, podle elektronického katalogu http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

Maxia, M.: Dizionario dei cognomi sardo-corsi : frequenze, fonti, etimologia. Cagliari : Condaghes, c2002. -- 317 s. ; 24 cm

Francipane , M.: Dizionario ragionato dei cognomi italiani : 5000 voci, 21000 varianti, 2100 cognomi stranieri comparati, etimologie, fonti storiche, curiosita antropiche. Milano : Biblioteca Universale Rizzoli, 2007. -- 1045 s. ; 18 cm

Neumann, I.: Die Familiennamen der Stadtbewohner in den Kreisen Oschatz, Riesa und Grossenhain bis 1600. Berlin : Akademie-Verl., 1981. -- 341 s. : 1 vol. mp.

Roesel, H.: Die Familiennamen von Rettendorf : eine sprachliche und kulturhistorische Untersuchung. Münster : Lit, 1995. -- xiv, 239 s. ; 21 cm

Nikonov, V. A.: Geografija famílii. Moskva : Nauka, 1988. -- 189 s. : il.

Nikonov, V. A.: Imja i obšcestvo. Moskva : Nauka, 1974. -- 276 s. : il. ; 22 cm

Gergely, P. B.: A kalotaszegi magyar osaládnevek rendszertani és funkcionális vizsgálata. Budapest : Akadémiai, 1981. -- 94 s

Staltmane, V.: Latyšskaja antroponimija : Familii. Moskva : Nauka, 1981. -- 227 s. : il.

Vanagas, A.: Lietuviu pavardžiu žodynas. Vilnius : Mokslas, 1985-1989. -- 2 sv.

Bahlow, H.: Niederdeutsches Namenbuch. Walluf bei Wiesbaden : M. Sändig, 1972. -- 572 s.

Fedosjuk, J.: Russkije familii : populjarnyj etimologiceskij slovar'. Moskva : Flinta : Nauka, 2002. -- 237 s. ; 21 cm

Baskakov, N. A.: Russkije familii tjurkskogo proischoždenija. Moskva : Nauka, 1979. -- 278 s. : obr. príl.

Mac Lysaght, E.: The surnames of Ireland. Dublin : Irish Academic Pr., 1967. -- 21, 377 s. ; 20 cm

Verstappen, P.: The book of surnames : origines ans oddities of popular names. London: Pelham Books, 1980.

Možná na nějaké další zdroje by Vás mohli odkázat v Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm;

e-mail: poradna@ujc.cas.cz).