hexagram

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se dotázat na symbol hexagramu. Kde a kdy je jeho první doložené
užití a co vyjadřoval?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel žádná z publikací, které jsme prohlíželi, neobsahuje ucelené informace o tom, co všechno mohl hexagram znamenat a označovat. Citujeme proto z několika zdrojů, prameny jsou vždy uvedeny pod jednotlivými texty:

* hexagram - Šalamounova pečeť, Davidova hvězda, šesticípá hvězda tvořená dvěma přes sebe ležícími nebo propletenými trojúhelníky. Setkáváme se s ní především v židovství, křesťanství a islámu, v podstatě však spočívá i v základu některých indických janter. Hexagram je v nejširším smyslu symbolem vzájemného prostupování viditelného a neviditelného světa. V hinduismu symbol spojení jóni (lůno, vulva - v přeneseném smyslu zdroj, počátek a také zrození) a lingamu (symbol boha Šivy). V alchymii také symbol sjednocení protikladů, protože je složen ze základních forem znamení živlů ohně, případně vzduchu a vody, případně země. Kromě toho lze i v alchymii najít četné spekulace, které vycházejí z obdoby jednotlivých linií hexagramu s planetami, kovy, kvalitami atd. Davidova hvězda je židovský symbol víry a národní emblém státu Izrael. C.G.Jung spatřuje ve znázornění hexagramu sjednocení osobní a neosobní oblasti nebo také mužského a ženského prvku.

BECKER, Udo. Slovník symbolů. Praha: Portál, 2002. 351 s. ISBN 80-7178-612-8.

* MAGEN DAVID - Davidův štít

Ze dvou propletených trojúhelníků vytvořená hvězda. Její historie se dá vysledovat až do 7. století př.n.l., později se používala jako "Pečeť Šalamounova" a od 17. století se stává náboženským emblémem např. k označení synagog. S nástupem sionismu se stává jeho symbolem a nyní je hlavním znakem na státní vlajce Izraele.

VÍCHA, Kamil. Symboly a svátky muslimů a židů. Ostrava: Atelier Milata, 1996. 25 s.

* Hexagram tvořený dvěma překrývajícími se trojúhelníky, jedním směřujícím vzhůru a druhým dolů, je pradávným symbolem syntézy nebo jednoty v dualitě.

Alchymistého používali jako znamení dualistické moci ohně (maskulinum) a vody (femininum). Známější je dnes jeho použití jako Davidovy hvězdy, symbolu Izraele. Nazývá se tak proto, že král David sjednotil válčící státy Judu a Izrael. Číslo šest je samo o sobě symbolem souladu, možná proto, že se široce spojovalo s rovnováhou a stabilitou.

V Indii se obrazec s kosmickým významem ve tvaru hexagramu kreslí do prachu před venkovskými prahy, aby zaháněl nepřátelské duchy mrtvých. Obrazec se nazývá Hvězda Lakšmí, bohyně štěstí a blahobytu.

TRESIDDER, Jack. 1001 symbolů: ilustrovaný průvodce světem symbolů. Praha:

Euromedia Group, k.s. - Knižní klub, 2004. 373 s. ISBN 80-242-1252-8.

* Šalamounova pečeť - objevuje se jako starodávný symbol ve spisech a obřadech kouzelníků a je silně spojena s hebrejským mysticismem: odtud podoba s Davidovou hvězdou. Vrcholem vzhůru postavený trojúhelník jako symbol ohně a mužské energie je dokonale harmonicky propleten s obráceným trojúhelníkem - symbolem vody a ženské energie. Základny obou trojúhelníků se vzájemně rozdělují pod vrcholy a symbolizují vzduch a zemi. Pečeť zobrazuje čtyři živly, které v kombinaci s číslem tři (trojúhelníkem) vytvářejí magické číslo sedm. Ačkoliv má Pečeť jen šest vrcholů, říká se, že ten sedmý, neviditelný, představuje duchovní prvek proměny a zjevuje se vnitřnímu zraku kouzelníka pro meditaci nad pečetí.

FONTANA, David. Tajemný jazyk symbolů: názorný klíč k symbolům a jejich významům. V Praze a Litomyšli, 1994. 192 s. ISBN 80-85192-91-8.

Další informace můžete získat i z internetových odkazů:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hexagram

http://judytha.blog.cz/0604/hexagram-neboli-salamounova-hvezda

http://mtobias.czechian.net/clanky/mt0007.htm

http://altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefshexagram.htm